Skip to content Skip to footer

Streetwear w męskim wydaniu – na czym polega ten styl?

Współczesna moda miejska stanowi prawdziwy tygiel, w którym mieszają się ze sobą pozornie sprzeczne trendy i wybory stylistyczne. Jedną z ciekawszych jej odmian stanowi zapoczątkowany w surferskiej subkulturze Kalifornii lat 70-tych styl streetwear, który od tego czasu znalazł admiratorów na całym świecie. Streetwear to sposób ubioru, który ma niejedno do zaoferowania także mężczyznom.

T-shirty ponad wszystko

Streetwear współcześnie to tak naprawdę luźny zbiór rozmieszczonych na całym świecie subkultur modowych, które dzielą ze sobą specyficzny, wytworzony przez lata język opisu strojów i terminologię. Jeśli zaś chodzi o same ubrania męskie, nie można myśleć o tym stylu w oderwaniu od jego najbardziej powszechnego wyznacznika – t-shirtu.

Producent odzieży męskiej w stylu streetwear musi mieć w swoim asortymencie bogaty wybór różnorodnych t-shirtów, aby jego marka była traktowana poważnie przez fanów tego sposobu ubierania się. Mogą to być zarówno dopasowane do ciała, dłuższe koszulki bez rękawów o asymetrycznym kroju (tak, noszą je faceci!), jak i luźne t-shirty wzorowane na strojach zawodników koszykówki.

Buty, ale nie pierwsze z brzegu

Uzupełnieniem kombinacji wygodnych, ale i precyzyjnie dobranych ubrań streetwear jest z równą starannością dobierane obuwie. Wielu producentów odzieży męskiej, których klienci wywodzą się z tej subkultury, decyduje się na rozszerzenie swojego asortymentu o buty w streetwear kultowe, czyli sneakersy.

Wielu mężczyzn, którzy w ten sposób określają wybrany przez siebie styl, ma do swoich sneakersów stosunek podobny, jak kobiety do kolekcji szpilek, z czym w parze idzie podobnie duża ich liczba w szafie. Miłośnicy sneakersów niejednokrotnie patrzą z góry na amatorów zwykłych, niemarkowych tenisówek – ich zdaniem pomiędzy tymi typami obuwia nie może być porównania.

Strój warstwowy – samo sedno streetwear

Męski ubiór streetwear to nie tylko pozbawione celu zestawianie ze sobą elementów garderoby – to tak naprawdę styl, którego nieodłącznym elementem jest funkcjonalność w przestrzeni miejskiej. Prawdopodobnie dlatego tak charakterystyczne dla niego stało się layering, czyli warstwowe ubieranie się.

Na t-shirt z długi rękawem fani streetwear wkładają jeszcze jeden lub dwa z krótkim, a pod tym wszystkim niekiedy znajduje się jeszcze przylegający do ciała podkoszulek. Całości dopełnia rozpinana bluza z kapturem, z rodzaju modeli, jakie oferuje dowolny producent odzieży męskiej miejskiego lub sportowego typu. Taki zestaw pozwala na szybkie przystosowanie stroju do zmiany pogody lub spontanicznej decyzji o wyprawie do skate parku.

Leave a comment