Skip to content Skip to footer

Jak polują norowce?

Psy myśliwskie wyjątkowo niewielkich rozmiarów, z ogromną charyzmą i umiejętnością wypłaszania dzikiej zwierzyny z noro to norowce, które swoją pasją i zaciętością mogą onieśmielić niejednego psa, czy nawet myśliwego. Ich podłużny pysk i zakręcony ogon świetnie wpasowują się w wąskie, podziemne korytarze, w których ukrywa się cel polowania.

Psy myśliwskie norowce

Odpowiednia budowa norowca zalicza do nich wszystkie jamniki i niektóre teriery – przede wszystkim foksteriery, terriery walijskie oraz Parson i Jack Russel terriery. Ich cechy charakteru i budowy odziedziczone po polujących rodzicach dają im wszelkie predyspozycja do robienia tego samego. Dobrze ułożony pies, który urodził się z dobrymi genami będzie świetnym kompanem podczas polowania.

Głównym zadaniem norowca jest wypłoszenie drapieżnej zwierzyny z jej podziemnego legowiska. Zdolność wytrwałej pracy, niesamowicie czuły węch i umiejętność, rytmicznego szczekania mające go na celu przestraszanie drapieżnika to cechy dobrego norowca. Kiedy dzikie zwierzę zostanie wypłoszone na końcu jego nory czeka myśliwy gotowy do strzału.

Można wyróżnić dwie metody polowań z norowcami. Metodę tradycyjną , gdzie nory są naturalnie wydrążone przez dziką zwierzynę, lub polowanie w sztucznie wydrążonych przy stogach lub drenach melioracyjnych norach.

Dobry myśliwy

W wielu sytuacjach życie psa jest zależne od doświadczenia i zręczności myśliwego. To on w dużej mierze odpowiedzialny jest za sprawdzenie, czy dana nora jest zamieszkana czy nie i spodziewać się, jaka zwierzyna znajduje się w środku. W przypadku, jeśli norowiec jest młody i niedoświadczony spotkanie borsuka może być tragiczne w skutkach. Borsuk bardzo niechętnie opuszcza swoje legowisko, a zmuszony do tego używa wszelkich sposobów, żeby przegonić ujadającego psa. Jego długie pazury i mocny chwyt zębami jest ogromnym zagrożeniem dla norowca. Borsuk potrafi też zakopać psa, przysypując go ziemią w podziemnej norze. Wtedy pies zdany jest jedynie na swojego pana, który powinien szybko orientować się w sytuacji, inaczej pies skazany jest na śmierć. Jeżeli myśliwy nie zajmie się ratowaniem psa od razu to powrót do tego samego miejsca i ratowanie go w późniejszym czasie może już nie mieć sensu.Dobra współpraca myśliwego ze swoim kompanem to podstawa każdego polowania, które dla norowca jest stylem życia. Psy myśliwskie norowce poświęcają swoje istnienie dla polowań swojego pana.

Leave a comment