Skip to content Skip to footer

Jak zostać skoczkiem spadochronowym

Sporty lotnicze zawsze uważane były za elitarne. Jednych z nich jest spadochroniarstwo. Sport, który niektórzy uważają za bardzo niebezpieczny, a inni nie mogą bez niego żyć. Jak zostać spadochroniarzem?

Zanim zdecydujesz się na kurs

Czy nadaję się na spadochroniarza? Takie pytanie często się pojawia w głowach osób, które chciałyby spróbować tego pięknego sportu. Dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, czym musi charakteryzować się spadochroniarz i jakie warunki musi spełniać.Przede wszystkim ważny jest stan zdrowia. Przyszły zawodnik tego ekstremalnego sportu musi być wyjątkowo zdrowy. Jest to związane ze specyfiką sportu, który daje nie tylko ogromne emocje, ale także wymaga niezłej kondycji. Dlatego zanim chętny zapisze się na kurs spadochronowy, powinien przejść szczegółowe badania u lekarza sportowego.Przed kursem spadochronowym warto też sprawdzić, czy skoki to na pewno to. Wystarczy wykupić skok w tandemie z instruktorem.

Szkolenie jest bardzo ważne

Kurs spadochronowy to nie tylko nauka skakania. To także duża porcja wiedzy teoretycznej, którą powinien poznać każdy spadochroniarz. Czego uczą się na kursie? Podstawą jest poznanie samego spadochronu. Kursant dowiaduje się też, dlaczego spadochron go utrzymuje. Do tego dochodzi duża dawka wiedzy o bezpieczeństwie oraz porcja prawa lotniczego. Ograniczenia i możliwości człowieka pozwolą kursantowi dowiedzieć się, na co go stać.Ważnym elementem kursu jest także meteorologia. Dzięki temu w powietrzu spadochroniarz nie będzie zaskoczony, że pojawiają się jakieś prądy powietrzne. Będzie wiedział, jak się wtedy zachować.

Z teorii do praktyki

Wszyscy uczestnicy kursu spadochronowego oczywiście najbardziej oczekują na ćwiczenia praktyczne. Najpierw jednak ćwiczą na uprzęży i na makietach. Prawidłowe wyskakiwanie z samolotu, pozycja w czasie lotu i wreszcie samo lądowanie, tego się trzeba nauczyć, zanim przyjdzie czas na skok. Kursanci uczą się także składania spadochronu, choć na początku na pewno nie będą tego sami robić. Wreszcie przychodzi czas na pierwszy samodzielny skok. Zwykle odbywa się on w towarzystwie instruktora, który obserwuje skok.Po zakończeniu szkolenia i wykonaniu 5 skoków jest egzamin. Po pozytywnym zaliczeniu jest się skoczkiem spadochronowym, który jednak się cały czas dalej szkoli. Dopiero po 50 skokach i kolejnym egzaminie zostaje się samodzielnym skoczkiem spadochronowym.

Leave a comment