Skip to content Skip to footer

Czym musi się cechować trofeum sportowe?

Dekoracja zwycięzców zawodów sportowych jest niewątpliwie momentem bardzo podniosłym. Skupia się na nim uwaga wszystkich zebranych wokół osób. To sprawia, że każdy element uroczystości musi być perfekcyjny. Nie inaczej jest w przypadku wręczanych trofeów.

SYMBOLIKA PUCHARU – STATUETKI

Statuetki sportowe posiadają kilka podstawowych funkcji. Są to:
– określenie nagradzanej konkurencji,
– pełnienie funkcji gustownego upominku,
– odzwierciedlenie osiągnięć osoby nagradzanej,
– pełnienie funkcji pamiątkowych.

Te podstawowe założenia są punktami, których wypełnienie trzeba koniecznie uwzględnić przy procesie tworzenia trofeum sportowego. Fakt, że statuetki sportowe pełnią przede wszystkim rolę symboliczną, nadaje im jeszcze większego znaczenia, co przekłada się na jakość ich wykonania.

JAK MUSI WYGLĄDAĆ TROFEUM?

Statuetki sportowe odzwierciedlają rangę dokonania zwycięzcy zawodów. Dlatego są zawsze wykonane z materiałów solidnych, czasami na dodatek okraszonych którąś z trzech barw medalowych (brąz, srebro lub złoto). W zależności od zajmowanej pozycji zmienia się również ich wielkość, która wzrasta wraz z wysokością przypisanej lokaty.

Oryginalnym zabiegiem jest nadanie statuetce sportowej kształtu, który jednoznacznie kojarzy się z konkurencją, do której trofeum jest przypisane. Przykładowo, bardzo często trofea futbolowe przedstawiają piłkę lub dryblującego z nią zawodnika, zaś statuetki przyznawane za zwycięstwa tenisowe przybierają kształt rakiet używanych w tym sporcie.

Najważniejszym elementem trofeum jest jednak stosowny grawerunek. Może on być wykonany bezpośrednio na elemencie pucharu lub na płytce przymocowanej do cokołu. Treść inskrypcji powinna zawierać nazwę konkurencji, miejsce, datę oraz – w miarę możliwości – imię i nazwisko osoby, której przyznaje się nagrodę.

PODSUMOWANIE

Statuetki sportowe są elementem, który honoruje laureata, jednocześnie opisując jego osiągnięcie. Ich zadaniem jest przypominanie posiadaczowi o odniesionej wiktorii, dlatego powinny swą formą odzwierciedlać doniosłość dokonania.

Z racji tego, że trofeum jest ucieleśnieniem ambicji zawodnika, przez jego pryzmat startujący będzie postrzegać aspekt organizacji zawodów. Dlatego zadbanie o nadanie nagrodzie atrakcyjnej formy, decyduje o sukcesie wizerunkowym całej imprezy.

Statuetki sportowe znajdziesz na Pucharowo.pl

Leave a comment