Skip to content Skip to footer

Dermatoskop

Nowoczesne urządzenia medyczne w znacznym stopniu ułatwiają postawienie trafnej diagnozy. Większość chorób szczególnie skórnych wymaga natychmiastowego leczenia, dlatego podjęcie działań w przypadku niepokojących objawów, może uratować zdrowie i życie pacjenta.

Dermatoskopy

Jednym z urządzeń, służących do badania skóry ciała jest dermatoskop lekarski.

Jest to narzędzie używany przy dokładnych oględzinach zmian skórnych, czyli pieprzyków, wyprysków, ropniaków czy innych, nieprawidłowych narośli, których pochodzenie i czas powstania są nam nieznane.Dermatoskopy są zaopatrzone w dodatkowe oświetlenie, które umożliwia dokładniejsze przyjrzenie się zmianom, ponadto ma wbudowaną soczewkę powiększającą obraz nawet dziesięciokrotnie. Dzięki tym rozwiązaniom, badanie dermatoskopem jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Groźne promieniowanie słoneczne

Idąc na plażę lub odkryty basen, mało kto zastanawia się nad skutkami nadmiernego nasłonecznienia skóry. Niestety, promieniowanie słoneczne oprócz zalet, czyli pobudzania do produkcji witaminy D, ogrzewania oraz oświetlania Ziemi, ma również wady, które mogą być przyczyną chorób. Jednym z minusów jest promieniowanie UVA i UVB, które odpowiadają za różnego rodzaju alergie, oparzenia skórne oraz szybkie wysuszanie jej, a co za tym idzie – starzenie się skóry. Promieniowanie może także spowodować nieprawidłowy rozrost komórek w obrębie pieprzyków, co bywa przyczyną powstania raka skóry.W razie zauważenia jakichkolwiek zmian na skórze warto zasięgnąć konsultacji u lekarza dermatologa, który przy pomocy dermatoskopu dokładnie obejrzy niepokojące nas zmiany skórne i oceni ich stan w założeniu zdrowotnym.

Diagnoza przy użyciu dermatoskopu

Dermatoskop jest urządzeniem działającym w dwóch trybach: przy pomocy polaryzacji oraz bez jej wykorzystywania.Badanie z pomocą polaryzacji polega na założeniu na urządzenie filtru polaryzacyjnego, który ułatwi rozróżnienie struktur skórnych oraz występujących na niej zmian, niewidocznych gołym okiem. Światło z urządzenia, odbite od skóry i pochłonięte przez filtr ujawnia obszary zmienione chorobowo, co ułatwia odróżnienie chorych miejsc od zdrowych lub z niegroźnymi zmianami.Badanie bez elementu polaryzacji polega na pokryciu okularu urządzenia specjalnym olejkiem immersyjnym, który znacznie zmniejszy odbicie padającego na zmianę skórną światła. Dzięki temu łatwiej zauważyć nieprawidłowość w oglądanym obrazie.

Badanie dermatoskopem powinno być przeprowadzone — w razie zaobserwowania niepokojących objawów lub jako działanie kontrolne – przynajmniej raz w roku. Jeżeli lekarz dermatolog to zleci, takie badanie można stosować nawet co trzy miesiące, szczególnie u osób obciążonych chorobami skórnymi, w tym czerniaka złośliwego.

Leave a comment