Skip to content Skip to footer

Czym jest otyłość? Definicja, zagrożenia, kalkulator otyłości

Problemy z nadmierną masą ciała dotykają dziś wielu osób. Problem ten ma także dużo Polaków, u których coraz częściej diagnozowana jest otyłość. Co warto o niej wiedzieć? Jak sprawdzić, czy jest się otyłym?

Otyłość – co to jest?

Termin otyłości odnosi się do poważnej choroby, która jest związana ze zbyt dużym nagromadzeniem tłuszczu w ciele człowieka. Otyłość dotyka zarówno osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży.

Do otyłości dochodzi najczęściej na skutek nieprawidłowej diety, braku ruchu oraz stylu życia. Problemem jest głównie zbyt duże spożycie tłuszczów oraz węglowodanów prostych. Do otyłości mogą także przyczyniać zaburzenia hormonalne, stres, stosowanie określonych leków oraz czynniki psychologiczne.

Zagrożenia związane z otyłością

Otyłość jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i powinno się ją leczyć, by zredukować masę ciała.

Główne zagrożenia wynikające z otyłości to:

– Nadciśnienie tętnicze,
– Miażdżyca naczyń krwionośnych,
– Choroba niedokrwienna serca,
– Cukrzyca typu 2,
– Choroby stawów,
– Nowotwory.

Wobec tego osoby otyłe narażone są na gorszą jakość życia, która wynika nie tylko z wyglądu, lecz również z większego niebezpieczeństwa rozwoju poważnych schorzeń.

Jak sprawdzić, czy jest się otyłym?

Otyłość widać, ponieważ ciało jest nadmiernie otłuszczone i ma większe wymiary. Do oceny jej stopnia można również posłużyć się specjalnymi kalkulatorami otyłości dostępnymi online.

Aby ocenić, czy waga jest prawidłowa, można wykorzystać kalkulator otyłości BMI. Internetowe kalkulatory tego typu badają BMI, czyli body mass index – wskaźnik masy ciała.

Do dokonania pomiarów kalkulator otyłości potrzebuje dwóch informacji – masy ciała oraz wzrostu. Po ich wprowadzeniu pokazuje wartość BMI. Nadwaga dotyczy osób z BMI od 25 do 29,99, natomiast otyłość rozpoczyna się powyżej BMI 30.

Leczenie otyłości – metody

Leczenie otyłości jest zależne od jej stopnia. Polega ono głównie na zmianie diety, większym ruchu, ale również stosowane jest leczenie farmakologiczne oraz operacyjne przez zmniejszenie żołądka.

W trakcie zarzucania nadmiernych kilogramów można także wykorzystać kalkulator otyłości. Za jego pomocą wylicza się zmiany wskaźnika BMI w miarę postępów leczenia i porównuje je z poprzednimi wynikami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.

Leave a comment