Skip to content Skip to footer

Rodzinne wakacje nad polskim morzem

Wybrzeże Morza Bałtyckiego to cel podróży wakacyjnych większości polskich rodzin. Mimo rozbudowanej, coraz bardziej atrakcyjnej infrastruktury hotelowej zdobycie wygodnego i taniego noclegu w modnych nadmorskich kurortach jest bardzo trudne. O tym gdzie jechać nad polskie morze warto więc pomyśleć zimą i zarezerwować pobyt z dużym wyprzedzeniem.

Wieś czy miasto – gdzie pojechać nad polskie morze?

Wybór miejsca to sprawa prosta, gdy podróżujemy samotnie lub w parze. Z rodziną jest inaczej – dzieci wprawdzie lubią plażowanie, ale nie można od nich wymagać całodziennego smażenia się na słońcu w zbudowanym na wzór domu koszmarku z parawanów. Wyszukiwanie atrakcji na zatłoczonej plaży bywa trudne. Warto więc z rodziną pojechać tam, gdzie można znaleźć wiele miejsc oferujących rozrywkę dla dzieci i młodzieży.

Mogą to być atrakcje związane z aktywnością fizyczną. Warto zabrać ze sobą rowery, albo przewidzieć w budżecie środki na wypożyczenie sprzętu na miejscu. Wzdłuż Bałtyku budowane jest coraz więcej ścieżek rowerowych, więc rodzinne wyprawy rowerowe, poza walorami krajobrazowymi i krajoznawczymi, będą bardzo bezpieczne.

Na rodzinne pobyty najlepsze są miasta, gdzie późnym popołudniem i wieczorem w licznych parkach rozrywki można spędzić czas z dziećmi. Miasta to także zazwyczaj okazja do poznawania miejsc zabytkowych oraz skorzystania z oferty miejscowych placówek kultury.

Jaką część wybrzeża wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu Bałtyk nie cieszył się taką popularnością jak dzisiaj. Kapryśne letnie pogody nie dawały gwarancji słońca, a ceny noclegów nie były adekwatne do ich jakości. Polacy woleli wyjeżdżać na południe Europy lub w tropiki, niż ryzykować nudę nad brudnym i zimnym Bałtykiem.

Powracająca moda na Bałtyk jest wynikiem znacznej poprawy ilości oraz jakości bazy noclegowej i gastronomicznej. To także wynik rozbudowy sieci dróg. Coraz częściej też w Polsce lata bywają bardzo ciepłe, wręcz upalne i bezdeszczowe. Można powiedzieć, że Bałtyk jest sukcesorem zmian klimatycznych. Z morza zimnego przekształcił się w ciepłe, nad które ciągną miliony Polaków.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, Gdzie jechać nad polskie morze warto zacząć od wyboru regionu. Wybrzeże Zachodnie, Środkowe, Zatoka Gdańska czy Półwysep Helski – każde z tych miejsc ma swoje niepowtarzalne walory i atrakcje.

Czyste plaże, wygodne i tanie noclegi, pyszne jedzenie, słońce, promenady do spacerów, ścieżki do przejażdżek rowerowych, parki rozrywki albo ciche rybackie wioski – wybór ogromny, więc każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce, aby przeżyć letnią przygodę nad Bałtykiem.

Leave a comment