Skuteczne ogrzanie obiektu noclegowego zimą to prawdziwe wyzwanie dla jego właścicieli. Owszem, jeśli np. noclegi w Ustroniu są dostępne w ramach dużego obiektu wypoczynkowego, to problem ten nie istnieje. Gorzej, jeśli Ustroń apartament wchodzi w skład np. bloku lub kamienicy, który nie jest zaprojektowany do tego celu.
Ogrzewanie elektryczne – za i przeciw
Najskuteczniejszą formą ogrzewania obiektów noclegowych jest instalacja elektryczna. Aby ogrzać pomieszczenie wystarczy zamontować odpowiednio wydajny grzejnik elektryczny (np. 2 – 3 kW) i cieszyć się ciepłem. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z niego jest dość kosztowne. A jeśli Apartamenty ustroń są faktycznie bardzo duże, to w ich przypadku zużycie energii wzrasta do nawet 10 kW. Oznacza to, że dziennie trzeba wydać na energię około 80 złotych, jeśli nie więcej!
Automatyka w służbie turystyce
Na szczęście w ostatnich latach pojawia się całkiem sporo udogodnień, dzięki którym można znacznie zredukować koszty ogrzewania. Apartamenty Ustroń coraz częściej stawiają na czujniki ruchu, termostaty i inne rozwiązania, które pozwalają ograniczyć zużycie prądu m.in. w godzinach nocnych. Pomysłowym rozwiązaniem są zwłaszcza wspomniane wcześniej czujniki ruchu, które uaktywniają system grzewczy dopiero w przypadku wykrycia aktywności w pokoju.
Instalacje zewnętrzne czyli zielona energia wchodzi do gry
Duże koszty zużycia energii sprawiają, że statystyczny Ustroń apartament jest coraz częściej ogrzewany tzw. zieloną energią. Owszem, zimą korzyści są tu dość niewielkie, ale latem można – przy odpowiedniej ilości paneli – znacząco ograniczyć zużycie energii z zewnątrz. Mało tego, przy korzystnym wariancie rozliczeniowym można w ten sposób oddać sporo energii do sieci zewnętrznej, co również niesie ze sobą określone korzyści o charakterze finansowym.
Podsumowując, osoby wybierające noclegi w Ustroniu (i w jakimkolwiek innym mieście) nie chcą marznąć. Z drugiej strony ma się do czynienia z interesem właścicieli obiektów, którzy nie chcą tracić na swoich inwestycjach. Niestety, tak jak to zwykle bywa i jedni i drudzy mają tu rację.