Skip to content Skip to footer

Z jakiego materiału produkuje się szwy wchłanialne?

Wybór odpowiednich nici chirurgicznych uzależniony jest przede wszystkim od wielkości rany, od wskazania i techniki szycia. Renomowane firmy oferują szeroką gamę szwów wchłanialnych, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność. Producenci chcą przyciągnąć jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też systematycznie sięgają po coraz bardziej zaawansowane materiały.

Szwy wchłanialne PDS

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się szwy rozpuszczalne PDS, które doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wskazane jest przez chirurga zastosowanie materiałów rozpuszczalnych. Charakterystyczną cechą szwów PDS jest przede wszystkim wydłużony czas podtrzymywania tkankowego. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że rozpuszczalne szwy PDS doskonale sprawdzą się do zaopatrywania ran i tkanek, które goją się dość wolno. Szwy PDS są bardzo gładkie, poręczne i łagodne dla tkanek.

Szwy monocryl

Coraz większą popularność zdobywają także szwy rozpuszczalne monocryl, które skutecznie hamują wzrost drobnoustrojów w tkance. Bakterie, grzyby i wirusy usuwane są za pomocą specjalnego środka antyseptycznego zawartego w szwach. Rozpuszczalne szwy monocryl dostępne są w bardzo szerokim wachlarzu rozmiarów i różnym okresie wchłaniania. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji można wybrać szwy barwione i niebarwione.

Nowoczesne szwy vicryl

Nowością na rynku są Szwy wchłanialne vicryl, które są bardzo poręczne i bezpieczne. Plecione i syntetyczne szwy monofilamentowe mogą pochwalić się doskonałymi parametrami użytkowymi. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim to, że szwy vicryl nie tracą powleczenia w trakcie szyci, a co najważniejsze nie traumatyzują tkanek. Opisywane szwy są doskonałym wyborem dla tych osób, które chcą zminimalizować uszkodzenie tkanek.

Czym charakteryzują się nici wielowłóknowe?

W chirurgi najczęściej korzysta się z nici wielowłóknowych, czyli popularnych nici multifilamentowych, które mogą pochwalić się zwiększoną wytrzymałością. Do największych atutów należy zaliczyć także niską podatność na rozciąganie. Giętki materiał zapewnia bardzo duży komfort podczas szycia, dlatego też cieszą się one tak dużym zainteresowaniem wśród chirurgów.

Leave a comment