Skip to content Skip to footer

Trudne życie z chorobami skóry

Choroby skóry należą do bardzo wstydliwych chorób. Pacjenci z widocznymi zmianami skórnymi obawiają się wychodzić z domu. Zdarza się, że doświadczyli przykrych reakcji. Przypadkowi ludzie na ulicy śmiali się, wytykali palcami.

Leczenie łuszczycy

Łuszczyca to bardzo ciężka choroba. Jej przebieg jest właściwie nieprzewidywalny. Bardzo często zaostrzenie choroby pojawia się w następstwie na przykład stresu. Trudno zaplanować z góry kiedy człowiek będzie się stresował. Zaostrzenie choroby może także pojawiać się na skutek niewłaściwej diety. Osoby chore bardzo często łączą medycynę konwencjonalną z medycyną niekonwencjonalną.

Z jednej strony leczy lekarz dermatolog a z drugiej strony naturopata. Często dopiero połączenie lekarstw i bardzo niekonwencjonalnych przynosi ulgę i polepszenie stanu skóry. Trzeba też pamiętać o tym, że każdy pacjent to indywidualna jednostka.

Zapanowanie nad stresem

Jeśli chodzi o leczenie łuszczycy, bardzo ważne jest zapanowanie nad stresem, wielu chorych podkreśla, że to właśnie stres przyczynia się do zaostrzenia ich choroby. Warto więc dokonać zmian w swoim życiu aby stresować się jak najmniej. Czasami będzie to związane nawet ze zmianą pracy. Warto jednak zawalczyć o siebie i swoją lepszą przyszłość.

Zdecydowanie warto także sumiennie stosować się do zaleceń lekarza dermatologa. Jeżeli jeden lekarstwa nie zadziałają warto dać sobie szansę i wypróbować inne. Zawsze jednak należy ściśle współpracować z lekarzem. Lekarz może swoim fachowym okiem obserwować stan skóry i zauważyć pogorszenie bądź polepszenie stanu skóry.

Akceptacja bliskich

Przewlekłe choroby skóry mogą doprowadzić nawet do depresji. Ludzie wstydzą się wychodzić z domu wiedząc, że może spotkać ich coś przykrego. Brak nadziei na poprawę sytuacji doprowadza w końcu do obniżenia nastroju i depresji. Bardzo ważne jest tutaj wsparcie i pełna akceptacja ze strony osób bliskich.

Osoby z chorobami skóry mogą prowadzić normalne życie. Otrzymując wsparcie ze strony bliskich osób mogą znaleźć normalną dobrą pracę i partnera życiowego. Nie muszą się ograniczać w żadnej sferze życia. Muszą jedynie pamiętać o regularnych kontaktach z lekarzem specjalistą i o zażywaniu lekarstw. To podstawa w każdej chorobie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

Leave a comment