Skip to content Skip to footer

Sposoby na zapewnienie dziecku opieki podczas wakacji

Okres wakacji to również czas, kiedy rodzice mają problem z tym w jaki sposób zapewnić opiekę swoim dzieciom. Jak wiadomo trudność ta wynika przede wszystkim z ograniczonego urlopu w pracy, który może trwać maksymalnie dwa tygodnie, natomiast wakacje trwają ponad dwa miesiące. W tym artykule podpowiemy, jakie są sposoby na to, aby zapewnić dziecku opiekę podczas wakacji.

Po pierwsze wyjazd na kolonie

Jednym ze sposobów na to, aby choć przez jakiś czas zapewnić dziecku opiekę w trakcie wakacji, a przy okazji umożliwić mu relaks i wypoczynek, jest wyjazd na kolonie. Niektóre z wyżej wspomnianych trwają dwa tygodnie, lecz są również i trzytygodniowe. W związku z powyższym można poszukać takich, które najbardziej będą odpowiadały zarówno rodzicowi jak i dziecku.

Jeżeli mowa o miejscach, w których odbywają się kolonie, to do wyboru są wyjazdy na terenie naszego kraju, jak i te organizowane poza jego granice. W przypadku tych drugich trzeba liczyć się z większym wydatkiem, nie mniej jednak z całą pewnością będzie to dla dziecka niezapomniana przygoda.

Po drugie półkolonie

Kiedy dziecko wróci z kolonii, kolejnym pomysłem na zapewnienie opieki będzie wysłanie go na półkolonie. Czym są wyżej wymienione? Otóż różnią się one od klasycznych kolonii przede wszystkim tym, że odbywają się w tym samym mieście, które zamieszkują ich uczestnicy i dodatkowo trwają tylko kilka godzin w ciągu dnia.

To co ważne, to fakt, że w trakcie trwania półkolonii dzieci przychodzą we skazane miejsce we wczesnych godzinach porannych, dokładnie tak jakby zaczynały lekcje w szkole i mają zapewnioną opiekę, rozmaite zajęcia oraz posiłki w ciągu z reguły 8-9 godzin. Czyli dokładnie tak długo, jak pozostają w pracy ich rodzice.

Po trzecie pomoc dziadków

Pomoc dziadków w trakcie wakacji jest nieoceniona, w związku z czym szczęśliwi ci, którzy mogą na nią liczyć. Pobyt u dziadków zawsze daje rodzicom zapewnienie, że ich dzieci znajdują się pod możliwie najlepszą opieką i przysłowiowy włos im z głowy nie spadnie.

Jak wiadomo jednak, tego typu rozwiązanie możliwe jest tylko w sytuacji kiedy dziadkowie pozostają na emeryturze. W innym wypadku koniecznym jest posiłkowanie się innymi rozwiązaniami, jak choćby wcześniej opisane.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.

Leave a comment