Skip to content Skip to footer

Regeneracja felg – samodzielnie?

Na wielu forach internetowych oraz grupach dyskusyjnych co jakiś czas pojawia się pytanie o możliwość samodzielnego zregenerowania felg, aby przywrócić im pierwotny blask i wygląd. Czy jest to jednak możliwe? Jaki środki są do tego potrzebne i czy wykonana praca będzie trwała?

Regeneracja felg

Już na samym początku rozważań na temat samodzielnej regeneracji felg należy zaznaczyć, że nie wszystkie felgi jesteśmy w stanie samodzielnie zregenerować – w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń poważniejszych niż zadrapania powierzchni felg czy też rantów, konieczna może być ingerencja specjalisty, który felgi odpowiednio pospawa lub wyprostuje. Warto mieć to na względzie i przed przystąpieniem do jakichkolwiek pracy z wyczuciem ocenić ich dotychczasowy stan. Jeżeli nasz samochód „ściąga” na którąś stronę, to może to być wina złego wyważenia kół, problemów z zawieszeniem lub układem kierowniczym lub właśnie uszkodzonych felg.

Co jest potrzebne?

Aby przystąpić do samodzielnej regeneracji felg należy zaopatrzyć się w podstawowe materiały związane z przygotowaniem powierzchni do malowania, uzupełnieniem ubytków oraz nadaniem feldze nowego wyglądu. Nie można jednocześnie zapominać o środkach ochrony indywidualnej, a tym samym o własnym zdrowiu – bezwzględnie należy zaopatrzyć się w odpowiednie rękawice, okulary ochronne oraz maseczkę filtrującą.

Z materiałów niezbędnych do regeneracji felg konieczne są papiery ścierne (oraz klocek do ich równego prowadzenia) do rozszlifowania wszelkich ubytków w powierzchni felg, szpachla (do aluminium), odtłuszczacz (najlepszy jest tutaj zmywacz silikonowy), a także lakier do felg. Należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na lakier do felg, tj. czy jest on przeznaczony właśnie do takich zastosowań. Wiele osób stosuje przypadkowe lakiery w sprayu, jednak po kilku tygodniach użytkowania samochodu odchodzą one często całymi płatami powodując efekt wizualny daleki od zamierzonego. Lakier na feldze pracuje w różnorodnych warunkach i musi być na nie odporny – począwszy od narażenia na uszkodzenia mechaniczne, po wysoką temperaturę związaną z działaniem układu hamulcowego, a skończywszy na soli drogowej w zimie.

Jaki lakier do felg kupić?

Jaki jednak lakier do felg powinniśmy kupić? Kierujmy się tutaj przede wszystkim doborem interesującego nas koloru oraz marką i renomą producenta. Zważywszy na stosunkowo niskie ceny tego typu lakierów do felg już za kilkadziesiąt złotych kupimy produkty renomowanych producentów i tym samym nie powinniśmy rozglądać się za produktami z najtańszych półek. Czy warto stosować produkty, które mogą nie gwarantować nam odpowiedniej jakości i trwałości? Czy po kilku tygodniach będziemy chcieli ponownie zaczynać prace związane z regeneracja odpadającego lakieru do felg?

Lakier do felg kupisz na Lakiery24.com