Skip to content Skip to footer

Blacha trapezowa – niezwykle popularny stalowy element budowlany

Z pewnością trudno dzisiaj znaleźć jakikolwiek popularniejszy materiał budowlany niż stal. Wydaje się, że praktycznie na każdej budowli są obecne jakieś elementy wykonane ze stali. Najczęściej spotykanymi elementami z tego stopu prawdopodobnie są tak zwane blachy trapezowe.

Co charakteryzuje blachę trapezową?

Opis właściwości blachy w większości jest po prostu opisem właściwości stali. Stąd też, przede wszystkim cechuje ją bardzo duża wytrzymałość mechaniczna. Oznacza to, że blacha trapezowa jest odporna nawet na najmocniejsze uderzenia ciężkich przedmiotów. Wgniecenia, czy też całkowite zniszczenie blachy trapezowej to prawdziwa rzadkość.

Na uwagę na pewno zasługuje również waga blachy trapezowej. Rzecz jasna, im większa jest blacha, tym jest również cięższa. Jednakże, z racji lekkości stali, również blacha zawsze jest relatywnie lekka. Jest to duża przewaga stali, gdyż inne wytrzymałe materiały, jak na przykład żeliwo czy beton, cechuje duży ciężar.

Kiedy warto skorzystać z blachy?

Warto zauważyć, że blacha trapezowa nie jest jedynym rodzajem blachy. Wiele typów tego elementu budowlanego znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, nie tylko w budownictwie. Wiele rodzajów blachy stalowej wykorzystywanych jest przykładowo w przemyśle stoczniowym. Jeśli bowiem blachę pokryje się nawet niezbyt grubą warstwą cynku, wykazuje ona stosunkowo dużą odporność na korozję.

Jeśli zaś chodzi o blachę trapezową, głównym jej przeznaczeniem jest zadaszenie. W zasadzie montuje się ją na wszelkiego typu dachach. Rzecz w tym, że konstrukcja dachu, a właściwie nawet konstrukcja całego budynku, nie musi być mocna, aby blacha była odpowiednim zadaszeniem. Tajemnica tkwi w jej lekkości, o której już wspomniano.

Montaż i jakość blachy trapezowej.

Blacha trapezowa ma również taką zaletę, że jej zamontowanie na dachu nie należy do najtrudniejszych zadań budowlanych. Niemniej jednak, brak starannego wykonania tej czynności, czy też brak profesjonalizmu mogą mieć fatalne skutki. Chodzi tu zwłaszcza o montaż blachy na dachach, których konstrukcja nie jest raczej standardowa. Odpowiednie przycięcie blachy, ażeby można było zamontować ją w najmniejszych szczelinach, wymaga pewnego doświadczenia i specyficznych umiejętności.

Jeśli chodzi o jakość blachy, również ma ona rzecz jasna niebagatelne znaczenie. Chodzi przede wszystkim o czystość stali, od której zależy jej wytrzymałość. Ważne z pewnością są również dodatki, takie jak niewrażliwy na korozję cynk.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal