Skip to content Skip to footer

Psychoterapia jest skuteczna

Psychoterapia w różnych formach zaczyna zdobywać popularność, choć wciąż jest grupa osób, która nie jest przekonana do tej metody leczenia. Nic dziwnego, bo ta metoda leczenia pomaga w wielu problemach, z którymi borykają się osoby w dzisiejszych czasach. Jest też doskonałym uzupełnieniem terapii farmakologicznej.

Kiedy szukać pomocy specjalisty od psychiki

Wiele osób zastanawia się, kiedy powinno się podjąć psychoterapię czy też udać na konsultacje do psychiatry lub psychologa. Ogólnie mówiąc, wtedy, gdy czujemy, że w naszym życiu coś dzieje się nie tak. Obniżony nastrój, ciągłe zamartwianie się nawet z błahych powodów, nieuzasadnione lęki, częsta złość lub irytacja mogą być podstawą do konsultacji ze specjalistą. Warto go też odwiedzić, gdy zaczynamy mieć problem ze snem, pojawiają się niczym nieuzasadnione częste bóle głowy lub brzucha lub np. zaczynamy obsesyjnie liczyć kalorie. Zdarza się też, że niektóre ze schorzeń typu wysypki czy problemy z układem trawiennym są efektem zaburzeń związanych z psychiką.

Także wielką traumę specjalista pomoże nam łatwiej przejść.

Dlaczego psychoterapia

Coraz częściej jako rodzaj terapii stosowana jest psychoterapia. Podczas leczenia psychoterapeuta pomaga pacjentowi poznać siebie oraz razem starają się rozwiązać istniejące problemy. Pacjent poszerza swoją świadomość, zmienia także niekorzystne sposoby funkcjonowania.Pamiętać trzeba, że psychoterapia, szczególnie psychoterapia indywidualna jest procesem długotrwałym. Bardzo ważne jest zaufanie do terapeuty. Dobry specjalista potrafi pomóc pacjentowi, który zaczyna w miarę normalnie funkcjonować.

Wybierz mądrze

Gdy jest niezbędna psychoterapia indywidualna w gliwicach czy innym dużym mieście, to nie ma większego problemu ze znalezieniem dobrego specjalisty. Nieco gorzej jest w mniejszych miejscowościach. Jednak zawsze trzeba sprawdzić, czy psychoterapeuta ma odpowiednie uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. Obecnie nie ma prawnego uregulowania, ale przyjmuje się, że oprócz wyższego wykształcenia, psychoterapeuta musi mieć ukończoną certyfikowaną 4-letnią szkołę psychoterapii. Dobrego specjalistę w takim zakresie, jak psychoterapia indywidualna w Gliwicach można też znaleźć przez polecenie. Można o niego zapytać znajomych, ale też w placówkach służby zdrowia. Szukając w internecie, koniecznie należy pytać o uprawnienia.Nie należy decydować się od razu na pierwszego specjalistę. Najlepiej odwiedzić kilku i zapytać o wszelkie nurtujące nas sprawy, od uprawnień, poprzez rodzaj psychoterapii do długości całej terapii.

Leave a comment