Skip to content Skip to footer

Pasja z charakterem

Myślistwo przez wielu zwane jest pasją z charakterem, co wiąże się z trudnością tego sportu oraz wyzwaniami, jakie towarzyszą uprawianiu tej aktywności. Jednym z takich wyzwań, najtrudniejszych chyba dla nawet wybitnych w branży, jest dobór odpowiedniego sprzętu, a w szczególności optyki. Kluczowa jest przede wszystkim optyka strzelecka – lunety, celowniki optyczne i dalmierze pozwalające nawet z dużej odległości upolować zdobycz i osiągnąć branżowy sukces. W tym artykule zostanie więc przybliżony temat, jakim jest strzelecka optyka mysliwska.

Lunety klasyczne czy nowinki – jaka powinna być optyka myśliwska?

Dość popularnym wyborem wśród myśliwych stały się w poprzednich latach nowinki – chińskie lunety w tandetnej plastikowej obudowie, jednak z wydawało się dobrym szkłem. Był to osprzęt tani, dostępny w dużych ilościach rozszedł się więc w dużych nakładach. Jednak teraz jest masowo wyrzucany, odsyłany lub leży nieużywany. Dlaczego? Mimo mocnego szkła sprzęt miał wiele wad gdyż szkła mimo pozornej mocy miały małe pole widzenia i były źle zaizolowane w tubie co powodowało odkształcenia i wrażliwość na warunki atmosferyczne czy wstrząsy.

Jeśli więc ktoś chce na poważnie zajmować się myślistwem, warto wybrać osprzęt na którym budowana była optyka myśliwska – niemieckie lub szwajcarskie marki, które mimo wyższej ceny oferują też sprawdzoną i potwierdzoną gwarancją jakość. Najpopularniejszym wyborem wśród zawodowych myśliwych wedle kwerendy przeprowadzonej na forach myśliwskich były zdecydowanie lunety typu Zeiss. Zostały one pozytywnie ocenione zarówno ze względu na duże powiększenie i dużą średnicę soczewek, ale też duże pole widzenia i wysoką jakość widoczności po zmroku.

Dalmierze w myślistwie

Oprócz celowników i lunet, profesjonalna optyka mysliwska zna jeszcze jedno ważne i potrzebne urządzenie, którym jest dalmierz. Pozwala on zmierzyć dokładnie, w jakiej odległości znajduje się podpatrywany przez nas cel. Jest to urządzenie potrzebne i na wyższym etapie myślistwa niezbędne gdyż wzrok ludzki bywa zawodny i warto znać dokładną odległość od zwierzyny by móc dobrze ustawić broń i dobrać przewyższenia w celu oddania skutecznego strzału.

Najpopularniejszymi dalmierzami jakich używa się na polskim rynku są dalmierze Leica różnych typów i wariantów cenowych, najczęściej jednak ich wartość nie przekracza 5 tysięcy złotych. Dalmierze Leica cechują się dokładnością pomiaru ekwiwalentu dystansu, dużym zasięgiem, wytrzymałą konstrukcją oraz łatwością użycia.

Leave a comment