Dzisiaj medycyna to naprawdę bardzo polityczny temat, a ponieważ dodatkowo nasze zdrowie jako mieszkańców Katowic jest dla nas istotne – co jest całkowicie zrozumiałe – warto zdementować nieco plotki oraz nieprawdziwe informacje, jakie dotyczą ortopedii w Katowicach.
1) Lekarz ortopeda Katowice zajmuje się tylko urazami
Panuje powszechna opinia, że zasadniczo to ortopeda Katowice zajmuje się tylko i wyłącznie urazami – zwichnięciami, złamaniami, różnymi kontuzjami podczas sportu itp. Zasadniczo jednak jest to nieprawda.
Przede wszystkim bowiem trzeba zaznaczyć, że lekarz ortopeda Katowice zajmuje się generalnie układem kostno- stawowym. Zdarzają się także zatem nowotwory w obrębie tego układu, czy też inne choroby kości, którymi ortopeda się zajmuje.
Warto jeszcze w tym momencie napomknąć, że ortopedia to specjalizacja zabiegowa, zatem lekarze wiele czasu naprawdę spędzają przy stole operacyjnym.
2) Na SOR-ze obowiązkowo pracuje lekarz ortopeda Katowice
Niestety nie. I w tym momencie należy podkreślić, że nagminnie mylony jest SOR z Izbą Przyjęć. Większość oddziałów, gdzie jedziemy, bo coś się nagle dzieje to Izby Przyjęć, mało który szpital w Polsce ma SOR. Zaś na Izbie Przyjęć nie ma zatrudnionego żadnego lekarza, wszyscy muszą zejść z własnego oddziału. Na SOR-ze najczęściej jest jeden lekarz, ale raczej o innej specjalizacji niż ortopedia, zatem lekarz ortopeda Katowice również musi opuścić swój oddział, aby zejść na SOR. Jeśli w tym samym momencie ma on operację, zabieg, coś się dzieje na oddziale, to nie może zejść.
3) Poradnia ortopedyczna Katowice prywatna na pewno bierze opłaty
Nie do końca tak jest. Warto bowiem zaznaczyć, że czasami część poradni ma podpisaną umowę z NFZ na niektóre usługi, zabiegi czy konsultacje. Taka poradnia ortopedyczna Katowice może zasadniczo zatem być prywatna, jednak generalnie może mieć podpisany kontrakt na wizyty lekarskie, zatem nieodpłatnie można udać się tam do ortopedy Katowice. Oczywiście to wszystko trzeba odpowiednio wcześniej sprawdzić, aby nie było niepotrzebnych nieporozumień.
4) Do ortopedy chodzą głównie młodzi sportowcy
A nie do końca – sporą i raczej przeważającą grupę pacjentów stanowią tutaj osoby starsze po różnego rodzaju złamaniach i urazach. Do tego dochodzą także osoby w wieku średnim z kontuzjami oraz po różnych wypadkach. Także grupa pacjentów ortopedycznych jest naprawdę całkiem mocno zróżnicowana.