Skip to content Skip to footer

Druk sublimacyjny

Zjawisko sublimacji zostało wykorzystane do stworzenia techniki przenoszenia grafik na rozmaite materiały. Współcześnie bardzo często stosuje się ją do drukowania na tkaninach.

W porównaniu do innych technik drukarskich, druk sublimacyjny wyróżnia się szeregiem zalet. Wynikają one bezpośrednio ze specyfikacji procesu wykorzystywanego w tej technice.

Druk sublimacyjny – zalety

Oczywistą i jedną z ważniejszych zalet jest możliwość wykonywania nadruków na tkaninach. Dzięki temu można nie tylko nanieść logo, czy grafikę reklamową, lecz również zadrukować cały dostępny materiał, na przykład koszulki.

Kolejne zalety, jakie posiada sublimacja druk jest bardzo trwały. Można go nawet pokryć specjalną warstwą, która zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Barwniki, wykorzystywane w druku sublimacyjnym, są również odporniejsze na czynniki chemiczne, w tym proszki do prania, niż media używane do wykonywania nadruków innymi technikami.

Nadruk na tkaninie

Technika drukowania za pomocą zjawiska sublimacji pozwala tworzyć bardzo realistyczne grafiki. Standardowa rozdzielczość obrazów przenoszonych na tkaninę to około 300 dpi. Odpowiada on grafice z drukarki atramentowej o rozdzielczości aż 4800 dpi! Oznacza to bardzo dużą szczegółowość, jaką możne uzyskać nadruk na tkaninie wykonany za pomocą drukarki sublimacyjnej.

Bardzo istotna jest również szeroka paleta odcieni, którą zapewnia sublimacja Druk może mięć głębie 24 bitową, czyli do dyspozycji jest aż 16777216 kolorów. Oznacza to praktycznie fotograficzną jakość gotowego wydruku.

Druk sublimacyjny – reklama

Powyższe cechy druku metodą sublimacji sprawiają, że idealnie nadaje się ona do wykorzystania w branży reklamowej. Atrakcyjne ceny druku reklamowego są korzystniejsze w przypadku zamawiania większej ilości egzemplarzy.

Standardowym wykorzystaniem metody sublimacji jest tworzenie wielobarwnych materiałów, z których następnie szyte są ubrania. Nadruk na tkaninie, wykonany za pomocą drukarki sublimacyjnej, jest tani, trwały i może cechować się szczegółowością, nieosiągalną dla innych technik barwienia tkanin.

Podsumowanie

Najpopularniejszą obecnie techniką nanoszenia grafik na tkaniny jest druk sublimacyjny. Oprócz niskich cen wykonania technika ta zapewnia szybkie uzyskanie trwałych i wielobarwnych obrazów o fotograficznej jakości. Ta metoda druku wykorzystywana jest w branży reklamowej, ale również w przemyśle tekstylnym.

Leave a comment