Skoki ze spadochronem kuszą zastrzykiem adrenaliny, ale nie tylko. Latanie kusiło ludzi od stuleci, ale dopiero bracia Wright dali nam możliwość wzbić się w przestworza. A skok ze spadochronem to nie tylko lot, ale też bardzo wyczekiwana chwila swobodnego spadania. Jeśli nie ma to być tylko jednorazowe przeżycie, zamiast na skok w tandemie, najlepiej postawić na kurs spadochronowy?
Kto może skakać ze spadochronem?
Skoki spadochronowe nie wymagają specjalnego przygotowania fizycznego, niemal każdy, kto choć umiarkowanie dba o siebie powinien sobie poradzić. Nie muszą to być intensywne ćwiczenia, wystarczą nawet regularne długie spacery. Przeszkodą może być jednak waga, instruktorzy często nie dopuszczają do skoków osoby o wadze przekraczającej 100kg. Wszystko z uwagi na bezpieczeństwo.
Przeciwskazaniem do skoków spadochronowych mogą być jednak względy zdrowotne. Skakać nie mogą osoby cierpiące na nadmierną łamliwość kości, czy na epilepsję. Tego sportu nie powinny też uprawiać osoby cierpiące na poważne schorzenia układu oddechowego i krążenia. W ich przypadku o możliwości oddawania skoków spadochronowych powinien zadecydować lekarz.
Co zrobić by zostać skoczkiem?
Jednorazowy skok spadochronem, ale tylko taki w tandemie, można z łatwością wykupić w jednej z firm oferującej tego typu wydarzenia. Ale by zostać prawdziwym skoczkiem spadochronowym to nie wystarczy, konieczne jest posiadanie odpowiedniej licencji.
Upragnioną samodzielność podczas skoków daje Świadectwa Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego. Zdobycie takich uprawnień wymaga jednak sporo wysiłku, najpierw trzeba przejść kurs spadochronowy. W trakcie kursu, lub tuż po trzeba też wykonać odpowiednią liczbę skoków. Ostatnim krokiem jest jeszcze zdanie egzaminu na skoczka spadochronowego.
Kurs spadochronowy nie jedno ma imię
Na rynku od lat dostępne są tradycyjne kursy spadochronowe. To połączenie dużej ilości teorii, oraz skoków ze spadochronem. Taki kurs jest długotrwały, wymaga bardzo dużej ilości skoków z instruktorem, a co za tym idzie jest stosunkowo drogi.
Od pewnego czasu na rynku dostępna jest alternatywna forma kursów spadochronowych. Są to kursy AFF (Accelerated FreeFall) czyli przyspieszona nauka swobodnego spadania. Podczas takiego kursu sucha teoria ograniczona jest do minimum, a nauka odbywa się raczej w powietrzu, początkowo z dwoma instruktorami jednocześnie. Taki kurs dużo szybciej pozwala skakać samodzielnie, przez co jest krótszy i tańszy. Po jego zakończeniu trzeba jednak wykonać brakującą liczbę skoków, by móc przystąpić do egzaminu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.