Skip to content Skip to footer

Kupno mieszkania u dewelopera

Kiedy kupuje się mieszkanie na rynku pierwotnym, bardzo często ludzie decydują się na inwestycję w nieruchomość, która jeszcze nie istnieje. Oczywiście każdy musi sobie zdawać sprawę, że wiąże się to niestety z dużym ryzykiem. Dlatego warto własnymi działaniami owe ryzyko jak najbardziej zminimalizować. Mieszkania na sprzedaż mogą być rozmaite, dlatego dobrze jest wiedzieć, na co w szczególności zwracać uwagę.

MIESZKANIE U DEWELOPERA


Mieszkanie kupuje się na wiele lat. Bardzo często posiłkuje się przy tym pieniędzmi banku. Dlatego dobrze jest zainwestować czas oraz wysiłek w to, by transakcję przygotować jak najlepiej. Przede wszystkim trzeba dopilnować, aby jak najwięcej ustaleń znalazło się w umowie deweloperskiej. Ważne, by znajdowały się tam konkrety, a nie ogólniki. Jeżeli deweloper zapowiada na przykład, że przygotuje plac zabaw pod blokiem, to niech owy zapis trafi do umowy, a nie jedynie na ulotkę. Im więcej jest załączników z różnymi szkicami, planami, czy dokładnymi opisami, tym lepiej.

Dobrym pomysłem jest też zatroszczenie się o różne szczegóły, które dotyczyłyby wykończenia mieszkania. Załącznik z dokładnie rozrysowanymi schematami rozprowadzenia instalacji elektrycznej oraz przyłączy wodnych i kanalizacyjnych powinien załatwić sprawę.

UMOWA TYLKO U NOTARIUSZA


Do tej pory akt notarialny nie był obowiązkowy, wystarczyła tylko umowa cywilno-prawna. Jednakże od praktycznie dwóch lat prawo zobowiązuje strony do podpisania umowy u notariusza oraz podzielenia się kosztami po połowie. Ważne jest także wpisanie do umowy kar, które będą nałożone za ewentualnie jej niedotrzymywanie przez każdą ze stron. Jeżeli realizacja inwestycji ma jakieś opóźnienie, a wina leży po stronie dewelopera, kupujący niestety jest narażony na straty. Wówczas może domagać się odpowiedniej rekompensaty. Kupujący musi być także świadomy faktu, że przejmuje koszty, które są związane z jego posiadaniem.

Dodatkowo mieszkania na sprzedaż są zazwyczaj niewykończone i nieurządzone. Dlatego trzeba pamiętać, że zakup mieszkania od dewelopera to dopiero początek ponoszenia kosztów. Podczas poszukiwań odpowiedniego dla siebie mieszkania, bardzo ważne jest to, w jakiej okolicy będzie owa nieruchomość. Dowiedzenie się prawdy może się okazać ciężkie, bowiem deweloper chce zanotować wysoką sprzedaż i raczej sam nie poinformuje nabywców o tym, że przykładowo w pobliżu powstanie trasa szybkiego ruchu, czy też wysypisko śmieci.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Modernbud