Wiele osób pomimo dobrego wykształcenia i całkiem dużego doświadczenia nie może znaleźć zadowalającej pracy. Okazuje się, że często problemem jest ich cv, a konkretnie sposób, w jaki je piszą. Napisanie cv, które skłoni pracodawcę do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną nie jest bowiem takie proste.
Jak się dobrze zaprezentować?
Głównym błędem, jeśli chodzi o pisanie cv, zdaje się być przedstawianie siebie zbyt pozytywnie. Oczywiście, w cv nie opisujemy swoich dokonań, a jedynie piszemy o faktach. Jednakże, jeśli zamieścimy zbyt dużą ilość szkoleń w których braliśmy udział, czy miejsc pracy, w których byliśmy zatrudnieni, wygląda to tak, jakbyśmy chcieli za wszelką cenę pokazać, że jesteśmy ponad normę wydajni i w ogóle doskonali.
Należy znaleźć złoty środek, jeśli chodzi o ilość informacji zawartych w cv. Przed pisaniem cv powinniśmy na spokojnie się zastanowić, które pozycje faktycznie muszą się w nim znaleźć, a z których powinniśmy zrezygnować. Nie warto pisać o jakiś mało istotnych szkoleniach, w których braliśmy udział wiele lat temu, czy też o naszej pracy dorywczej podczas studiów. Pracodawców interesuje jedynie to nasze doświadczenie, które może nam się przydać na nowym stanowisku.
Podawaj tylko prawdziwe informacje
Czasami, ludzie stwierdzają, że mają zbyt małe doświadczenie, a ich cv powinno być pełniejsze .W takiej sytuacji nieraz zaczynają pisanie cv od wymyślania szkoleń w których brali udział, czy też wpisywania fałszywego doświadczenia. Niewątpliwie, jest to zła droga.
Pracodawcy, częściej niż nam się wydaje, sprawdzają nasze cv pod względem wiarygodności. Oczywiście, prawdopodobnie po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej nikt nie będzie weryfikował podanych przez nas informacji. Jednakże, jeśli zainteresujemy pracodawcę, który będzie rozważał zatrudnienie nas, niewątpliwie sprawdzi on opinie na nasz temat u naszych poprzednich pracodawców. Jeśli okaże się wtedy, że skłamaliśmy w cv, gdyż w podanej przez nas placówce nie byliśmy zatrudnieni, lub też pełniliśmy zupełnie inną funkcję, niewątpliwie od razu zostaniemy skreśleni, jako kandydaci na nowe stanowisko.
Bez dwóch zdań, na pisanie cv powinno się poświęcić dużo czasu i uwagi, gdyż dobrze napisane cv jest kluczem do dostania dobrej pracy. Warto pisać cv w sposób rozważny, to znaczy nie zaśmiecać go niepotrzebnymi informacjami, oraz pod żadnym pozorem nie kłamać. Zdecydowanie lepiej jest, gdy cv zawiera nieco mniej informacji, niż gdy zawiera wiele, zwykle łatwych do wykrycia kłamstw lub niedomówień.
Dowiedz się jak napisać cv i list motywacyjny.