Skip to content Skip to footer

Kiedy powinno wykonać się test nifty?

Testy nifty w ostatnim czasie zyskują na popularności wśród ciężarnych pań. Panie wykonują je nie tylko, gdy mają zalecenia od własnych lekarzy ginekologów, ale także wówczas gdy chcą sprawdzić, czy na pewno z ich dzieckiem jest wszystko porządku Test nifty daje bowiem poczucie wiarygodności. Jego wynik w 95% jest rzetelny.

1. Co to jest test nifty?

Test nifty to test, który wykonuje się na podstawie próbki krwi wcześniej pobranej od ciężarnej klientki miejsca, w której dokonuje się takiego badania. Po pobraniu niewielkiej ilości krwi, trafia ona do specjalnego laboratorium, w którym bada się jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia u płodu chorób genetycznych takich jak np. Zespół Downa. Włącznie z testem nifty, często uzupełnieniem takiego badania jest szczegółowa i precyzyjna konsultacja lekarza z pacjentką, podczas której lekarz dowiaduje się o chorobach pacjentki, chorobach występujących w rodzinie jej i jej męża oraz o innych zdarzeniach, mających wpływ na rozwijający się płód.

2. Test nifty – badanie prenatalne

Nifty test może być także uzupełniony o badanie USG. Takie badanie wykonuje lekarz ginekolog i przeprowadzane jest bardzo szczegółowo. Ginekolog dokładnie ogląda płód oraz jego zachowanie. Na tej podstawie jest w stanie wykryć wiele nieprawidłowości. Ciekawostką jest fakt, iż często właśnie podczas tego badania, wiele pań dowiaduje się o płci dziecka.

3. Kiedy to badanie jest obowiązkowe?

W Polsce badanie to nie jest obowiązkowe, dlatego też jest płatne dla tych pań, które chcą je wykonać na własną rękę. Obowiązek jego wykonania mają te ciężarne, które są po 35 roku, które genetycznie obwarowane są pewnymi chorobami oraz te które np. chorują na HIV. Często prowadzący lekarze ginekolodzy, gdy wykryją jakiekolwiek nieprawidłowości również kierują pacjentki na takie badania prenatalne, które są dokładniejsze i bardziej precyzyjne.

4. Jak wygląda to badanie krok po kroku?

Nifty testy wykonuje się w specjalnych gabinetach medycznych, których jest wiele w całej Polsce. Do badania należy podejść między 13 a 20 tygodniem ciąży. Jest to bowiem idealny okres, w którym bez problemu widać już wszelkie nieprawidłowości. W tym czasie możliwe jest również leczenie płodu np. gdy wykryje się wadę serca. Badania prenatalnego nie należy się bać. Jest bezinwazyjne zarówno dla mamy, jak i samego dziecka.