Gurmar (czy też Gymnema Sylvestre) jest rośliną tropikalną, która od wieków powszechnie stosowana jest w medycynie ajurwedyjskiej. Co ciekawe, roślina od wieków nazywana jest niszczycielem cukru, a według wielu danych po raz pierwszy zastosowana została już kilka tysięcy lat temu.
Duże możliwości zastosowania
Dawniej Gymnema Sylvestre stosowano nie tylko w leczeniu problemów z cukrzycą (co wedle starożytnych objawiało się słodkim moczem i w takim też przypadku stosowanie tej rośliny zalecali zgłaszającym się do nich ludziom). Ponadto Gurmar doskonale sprawdzał się w leczeniu uporczywych zaparć, wrzodów czy gorączki. Profilaktycznie roślina stosowana była również jako środek wzmacniający naczynia krwionośne, a nawet służyła do zwalczania znacznej części pasożytów. Zapewne wiele osób zainteresuje to, dlaczego Gymnema Sylvestre nazywana jest niszczycielem cukru.
Dzieje się tak dlatego, że suplementacja diety wyciągiem z tej rośliny w znaczący sposób obniża apetyt i ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego pomiędzy posiłkami – to zmora wielu osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami. Co ciekawe, roślina Gurmar w tworzeniu różnego typu suplementów diety wykorzystywana jest niemal całkowicie, w każdej ze swoich części. Gymnema Sylvestre dużą popularnością cieszyła się także w Afryce. Tam jednak nie stosowano jej jako środek hamujący łaknienie. Pełniła ona funkcję moczopędną, oczyszczającą organizm czy poprawiającą trawienie. Wielu lokalnych szamanów uważała również Gurmar za doskonały afrodyzjak.
Jak przyjmować Gurmar?
Gurmar jest rośliną, którą spożywać można na kilka sposobów. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest napar z liści tej tropikalnej rośliny. Tu wystarczy łyżeczkę wysuszonych ciętych liści zalać wrzątkiem i parzyć przez około 10 minut. Po tym czasie jest on gotowy do spożycia. Aby osiągnąć najbardziej optymalne efekty warto wypijać po 2-3 szklanki naparu każdego dnia, najlepiej tuż przed posiłkiem. Nie ma również przeszkód w spożywaniu sproszkowanej wersji rośliny Gymnema Sylvestre. W takim przypadku należy spożywać nie więcej niż 1-2 łyżeczki sproszkowanego wyciągu z Gurmar. Warto jednak spożywanie tej formy rozłożyć na mniejsze części, aby zminimalizować ryzyko zadławienia się pyłkiem. CChoć gymnema sylvestre to roślina o wielu cennych właściwościach należy pamiętać, że z jej przyjmowania powinny zrezygnować dzieci, kobiety w ciąży czy kobiety w okresie karmienia piersią.