Skip to content Skip to footer

Czym się kierować przy wyborze stroju myśliwskiego?

Wielu osobom strój myśliwski kojarzy się z eleganckim mundurem, który myśliwi noszą podczas oficjalnych okazji. Jednak takie umundurowanie nie jest odpowiednim strojem na polowania zarówno ze względu na niewygodę, jak i słabą izolację przed zimnem czy deszczem.

Strój myśliwski – jaki wybrać?

Kupując ubranie myśliwskie, należy wziąć pod uwagę, że polowania odbywają się w różnych porach roku, a co za tym idzie – także przy różnych warunkach atmosferycznych. To sprawia, że tak naprawdę każdy myśliwy musi zakupić co najmniej dwa komplety ubrań: przeznaczony na okres wiosenno-letni oraz jesienno-zimowy.

Cieplejsze zimowe ubranie myśliwskie powinno chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Kilkugodzinne polowanie, podczas którego większość czasu spędza się na chodzeniu po lesie, może odbywać się nawet w całości w deszczu czy śniegu. W takiej sytuacji, strój powinien zabezpieczać przed wiatrem oraz opadami atmosferycznymi. Warto ubierać się na tak zwaną „cebulkę”, z czego co najmniej jedna warstwa powinna być wiatro- i wodoszczelna.

Buty na zimowe polowania powinny być wyposażone w membranę nieprzepuszczającą wody. Równie istotne jest tutaj ocieplenie: choć myśliwy znajduje się w ciągłym ruchu, temperatury w miesiącach zimowych z reguły nie są sprzyjające i mogą prowadzić do wyziębienia organizmu. Dobrze jest również, aby takie obuwie było wiązane za kostką, dla zapewnienia odpowiedniej stabilizacji stopy – leśny teren często jest nierówny i mogłoby dojść do kontuzji na przykład przy niespodziewanych wejściu w dziurę.

Letnia odzież myśliwska jest nieco lżejsza. W cieplejszych miesiącach również dobrym pomysłem jest ubieranie się warstwami, bowiem polowania z reguły zaczynają się wczesnym porankiem, kiedy jeszcze jest zimno, aby zakończyć się około południa – gdy temperatura jest znacznie wyższa. Również na cieplejszy okres w roku warto kupić kurtkę, która zabezpieczy przed deszczem, choć nie musi ona być ocieplana – jak to ma miejsce w przypadku kurtki zimowej.

Letnie obuwie dla myśliwego również powinno zabezpieczać przed wodą, choć tu sprawdzi się także tańsza opcja w postaci ocieplanych kaloszy – latem temperatury nie są tak ekstremalnie niskie jak zimą nawet w godzinach porannych, dlatego nie potrzeba ocieplenia.

Tania odzież myśliwska online

Dzięki zakupom przez internet, można oszczędzić na ubraniach dla myśliwych. Sklepy internetowe nie ponoszą części kosztów, na które są skazane sklepy stacjonarne, dzięki czemu mogą sprzedawać dobrej jakości odzież w niższych cenach.

Dlatego też tania odzież myśliwska zdecydowanie zasługuje na szansę – być może okaże się strzałem w „10”.

Leave a comment