Skip to content Skip to footer

Fejsbuk – nie klikamy!

Uwaga, nie klikaj! Dlaczego? Bo możesz mieć sporo kłopotów przez… wirusy. Zatem jak usunąć wirusa z fb? Kilka prostych zasad – czyli Facebook i wirusy idą na tapet!

Era Facebooka

Od momentu, kiedy portal społecznościowy – Facebook – zawładnął światem, nie można powiedzieć że Internet to miejsce bezpieczne. Owszem – w Internecie znajduje się odpowiedź na każde nurtujące kogokolwiek pytanie, jednak nie zawsze należy ślepo wierzyć w to, co w sieci jest wypisywane. Powód tego jest wręcz oczywisty – Internet tworzą ludzie a że nie ma ludzi nieomylnych, zawarte w sieci dane również mogą niekiedy odbiegać od rzeczywistości. Nie mniej jednak, Internet jest potęgą, na której już opiera się duża część gospodarki świata – a w przyszłości prawdopodobnie wszystko będzie możliwe do dokonania właśnie za pośrednictwem Internetu. Czy jest to dobre rozwiązanie, czy nie – jest kwestią podejścia. Dlaczego? Dlatego, że mając wszystko „w zasięgu ręki”, łatwo o przyswajanie wiedzy, poznawanie ludzi i ich kultury, obyczajów, tradycji. Łatwo jest zaistnieć na rynku i sprzedać swoje umiejętności. Banalnie proste jest wyszukiwanie informacji niezbędnych do wykonania jakiegoś zadania. Wszystko wydaje się być możliwe do osiągnięcia. Jednak nie należy zapominać o tym, że świat – a w zasadzie ludzie – potrafią rozczarowywać więc nie powinno się każdemu ufać bezgranicznie. Nie klikaj!

W sieci tak samo szybko rozchodzą się pozytywne wiadomości, jak i te, które mają na celu oszukanie lub wykorzystanie jak największej liczby osób. Co to oznacza? Otóż to, że w Internecie łatwo o złapanie wirusa komputerowego.

Wirusy komputerowe to takie „wirtualne stworzenia”, które niepostrzeżenie starają się owładnąć dany komputer, tablet czy telefon. Zwykle działają w tak zwanym tle i są w początkowej fazie niezauważalne. Dopiero po pewnym czasie, kiedy komputer czy telefon zaczynają gorzej działać (zaczynają zacinać się, „mulić”), człowiek dochodzi do wniosku, że został zaatakowany przez wirusy. Skąd takie rzeczy w ogóle się biorą? najczęściej z nieznanych linków, w które większość osób ochoczo klika. Błędne myślenie jest takie, że klikając i od razu zamykając stronę, wirusy nie zdążą się rozprzestrzenić. Zdążą – i zaczną robić swój bałagan.

Jak usunąć wirusa z Facebooka

Zapewne większość osób będzie zastanawiało się nad tym, jak usunąć wirusa z Facebooka czy z komputera. Nie jest to trudne zadanie. Podstawową tutaj zasadą jest oczywiście zainstalowanie na urządzeniu odpowiedniego programu antywirusowego, który na bieżąco będzie skanować urządzenie i wychwytywać nieznane pliki. Takie skanowanie zmniejsza ryzyko zainfekowania wirusami a więc pozwala na dość bezpieczną pracę. Niestety – antywirus to nie wszystko.

Kolejną czynnością, którą należy dokonać na swoim urządzeniu, to zablokować możliwość wyskakiwania okienek z reklamami w swojej przeglądarce, na przykład Opera czy Chrome. Blokowanie reklam i postów ułatwia utrzymanie komputera czy telefonu w czystości bez obawy o to, że przypadkowo zaakceptuje się nieznany link.

Jak usunąć wirusa z FB? Przede wszystkim stosując zasadę: „nie klikaj, jak nie wiesz co to”. Proste rozwiązanie i zdecydowanie najlepsze. Nie klikając w nieznane linki nie naraża się urządzenia ani samego siebie na straty – niekiedy naprawdę duże. Warto więc zastanowić się dwa razy niż później żałować pochopnej decyzji.

Leave a comment