Skip to content Skip to footer

Bez vat – u ani rusz

Podatek VAT nie kojarzy się może nikomu najlepiej, bo przecież samo płacenie podatków do przyjemności z pewnością nie należy, więc wielu nawet wykwalifikowanych pracowników obawia się szkoleń z tego zakresu, ale zupełnie niepotrzebnie, bo dzięki nim poszerzamy swoją wiedzę na ważny temat.

Z czym to się je


VAT to podatek od towarów i usług,jest bardzo ważny, ponieważ stanowi główne źródło dochodów budżetu państwa, wiedza o nim jest więc niezwykle istotna. Wszystko polega na tym, że podatnik sam oblicza go i wpłaca do danego urzędu skarbowego. Jego wysokość to różnica pomiędzy podatkiem uzyskanym ze sprzedaży towaru klientowi, a zapłaconym przy zakupie towarów. Wszystko byłoby o wiele prostsze, gdyby nie to, że stale zmieniają się różne obowiązujące przepisy.
W Polsce podatek ten obowiązuje od 1993 roku, a w 200 roku dostosowany został do unijnych wymogów i norm. Podatek VAT jest głównie zmorą przedsiębiorców i właścicieli firm, dlatego to głównie do ich pracowników skierowane są szkolenia VAT. Biorąc udział w kursach mogą mieć pewność, że będą panować nad sytuacją w firmie.

Łatwo popełnić błąd


Sam mechanizm działania i naliczania podatku jest dosyć prosty, chociaż nie do końca zrozumiały dla przeciętnego zjadacza chleba. Chociaż odprowadzają go przedsiębiorcy, to tak naprawdę jego cenę ponosi ostateczny odbiorca towaru, czyli zwykły konsument, który robi zakupy. Tak więc za każdym razem, gdy jesteśmy w sklepie czy korzystamy z jakichś usług wspieramy budżet naszego państwa.
Jego odliczanie jednak również łączy się z wieloma przepisami i obowiązującymi normami, co dla przeciętnego Kowalskiego jest czasami w ogóle nie do ogarnięcia. Z niektórymi prawidłami i przepisami zresztą problem mogą mieć również ci, którzy zajmują się tym zawodowo. I nie ma tutaj wcale powodu do wstydu czy niepokoju. Niektóre zawiłe przepisy powodują, że mogą być później różne interpretowane, dlatego właśnie szkolenia VAT są tak ważne i bez nich nasza firma może napytać sobie tylko biedy i niepotrzebnych problemów.

Ucz się rozliczać na bieżąco


Podatek VAT może być rozliczany miesięcznie lub kwartalnie. Wówczas to przedsiębiorca czy właściciel danej firmy sumuje wartość zakupów, które poczynił w tym okresie z którego się rozlicza oraz osobno sumuje też wartość swojej sprzedaży towarów lub usług. Te wszystkie dane podaje na specjalnej deklaracji, którą składa właśnie w urzędzie skarbowym pod który podlega. Wśród wielu towarów i usług są jednak również takie, które są zwolnione z podatku VAT, zwolnieniom podlegają też niektórzy przedsiębiorcy. Wszystko to regulowane jest w odpowiednich zapisach, które warto znać szczegółowo i na wyrywki, aby nie być później zaskoczonym przez nieprawidłowości.
Szkolenia VAT są bardzo popularne i często pytają o nie nawet sami pracodawcy, którzy chcą, aby ich pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni i przygotowani do jego rozliczania. Wciąż pojawiają się kolejne zmiany w prawie dotyczącym podatków, dlatego warto stale swoją wiedzę poszerzać i uaktualniać, ponieważ łatwo popełnić błąd, jeżeli nie będzie się na bieżąco ze wszystkimi zmianami.

Tekst powstał we współpracy z firmą http://www.union.katowice.pl/