Skip to content Skip to footer

Badania prenatalne

Większość kobiet w ciąży zastanawia się, czym są badania prenatalne i gdzie można je wykonać. Warto dowiedzieć się, na czym one polegają i poznać inne badania, które powinno się wykonać w tym okresie. Jeśli chodzi o miejsce, w jakim wykonamy poszczególne badania, profesjonalną opiekę zapewnia Kraków – wykonamy tu wiele badań tj, badania prenatalne Kraków, Echo serca płodu Kraków, usg prenatalne Kraków itp. Na czym polegają badania prenatalne? Kiedy je wykonać?

Kiedy wykonuje się badania prenatalne?

Badania prenatalne może wykonać każda kobieta. Zalecenia wskazują zwłaszcza na te mamy, które mają w rodzinie obciążenia genetyczne. Początkowo lekarz zleca ciężarnej badanie krwi, które jest obowiązkowe. Pierwsze z badań prenatalnych wykonywane jest między 11-14 tygodniem ciąży. Obejmuje ono usg płodu i badania krwi, które określa białko ciążowe i wolne. To pozwala dokładnie wskazać na ryzyko wad rozwojowych, takich jak Zespół Downa, rozszczep kręgosłupa itp. Badanie powtarzane jest między 13 a 19 tygodniem ciąży. Szukając specjalistów z tego zakresu, warto poszukać pomocy w Krakowie – badania prenatalne Kraków.

Echokardiografia

Echo serca płodu jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne – pozwala wykryć nieprawidłowości w układzie krążenia dziecka. Jest związane z badaniem serca dziecka i rozpoznaniem wad w tym obrębie. Echokardiografia przypomina normalne badanie prenatalne usg w ciąży. Zazwyczaj jest wykonywane między 19 a 24 tygodniem ciąży, gdyż wtedy struktury serca dziecka są najbardziej widoczne. Badanie wykonuje specjalista z dziedziny kardiologii prenatalnej, ponieważ posiada on większe zakres wiedzy niż lekarz położnik. Samo badanie nie jest niczym strasznym – lekarz nakłada żel na brzuch pacjentki, następnie dotyka go głowicą emitującą ultradźwięki. Dzięki temu określa się tętno dziecka, budowę serca i przepływ krwi, co mam zasadnicze znaczenie w działaniu układu krążenia dziecka. Echo serca płodu zazwyczaj trwa około 30 do 60 minut.

Badania prenatalne nie muszą być wykonywane przez wszystkie kobiety, chyba, że lekarz wskaże taką konieczność. Jednak coraz więcej mam decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż pozwala ono wskazać stan zdrowia maluszka. W Krakowie znajdziemy szereg specjalistów z zakresu takich badań – echo serca płodu kraków czy usg prenatalne Kraków, dlatego warto odwiedzić specjalistyczne gabinety i skorzystać z porady doświadczonych lekarzy. Zdrowie dziecka jest najważniejsze, dlatego przyszła mama jest często poddawana wielu badaniom, które mają na względzie dobro matki i dziecka. Warto stosować zalecenia lekarzy i dbać o siebie w tym szczególnym okresie.

Leave a comment