Skip to content Skip to footer

Być jachtowym sternikiem morskim…

Każdy, kto pokochał całym sercem żeglarstwo w pewnym momencie chce iść dalej – wypłynąć na morze w rejsie z kapitanem aż w końcu samodzielnie popłynąć za horyzont. Aby osiągnąć ten cel wymagane jest zdobycie patentu na jachtowego sternika morskiego. Jak to wygląda dokładniej?

Wymagania przed jachtowym sternikiem morskim

Generalnie rzecz ujmując, aby starać się o patent jachtowego sternika morskiego musimy mieć co najmniej 18 lat. Ponadto, aby przystąpić do egzaminu, wymagane jest minimum 200 godzin rejsu na morzu w dwóch rejsach. Przy czym liczą się tutaj godziny na silniku oraz na żaglach.

Warto jeszcze dodać, że jeśli brakuje nam nieco godzin do tych 200, to istnieje wiele kursów, które pomogą nam właśnie te dodatkowych kilkadziesiąt godzin zrobić. Pozostaje też zasadnicze pytanie – czy trzeba iść na kurs jachtowego sternika morskiego? Nie. Jeśli spełniamy wymagania i jesteśmy pewni swojej wiedzy, to możemy iść po prostu na egzamin.

Dodatkowe wymagania

Pamiętajmy jednak, że bycie jachtowym sternikiem morskim ciągnie za sobą pewne wymagania. Otóż przede wszystkim zmusza nas do odpowiedzialności. W żadnym wypadku nie może być tak, że decydujemy się zostać sternikiem i kierować jachtem, a w razie cięższej sytuacji mamy problem z wzięciem na siebie odpowiedzialności.

Pozostaje jeszcze druga kwestia – to właśnie jachtowy sternik morski ma za zadanie podjąć decyzje, nawet jeśli czasami są one bardzo trudne. Co więcej jachtowego sternika morskiego musi cechować opanowanie i odwaga – bez nich nie poradzi sobie w trudnych warunkach na morzu.

Kursy na jachtowego sternika morskiego

Jak zaś wyglądają kursy na jachtowego sternika morskiego? Standardowo przyszły jachtowy sternik morski wybiera się na tygodniowy kurs, który obejmuję wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne i zakończony jest egzaminem. Na takim kursie uczymy się teorii z zakresu ratownictwa, przepisów, nawigacji, locji itp. oraz umiejętności sprawnego manewrowania na wodach morskich.

Jednakże warto także wiedzieć, że istnieją różne rodzaje kursów na jachtowego sternika morskiego. Przykładowo spotkać możemy kursy dla samodzielnych, doświadczonych żeglarzy, którzy chcą tylko szybko przygotować się do wymagań egzaminacyjnych. Spotkamy także dłuższe kursy, które pozwolą nam wypływać dodatkowe godziny na morzu, których brakowało nam wcześniej. Co więcej – znajdą się i kursy rodzinne, na które możemy zabrać dzieci i małżonków a także przyjaciół i znajomych. Jak zatem widać – każdy przyszły jachtowy sternik morski znajdzie coś dla siebie!

Szkolenia na jachtowego sternika morskiego oferuje Agencja Żeglarska Kubryk