Skip to content Skip to footer

Kreatywność podczas tworzenia gier

Mnożące się wręcz tytuły gier komputerowych sprawiają, że przed game developerami coraz większe wyzwania jeżeli chodzi o oryginalność zastosowanego rozwiązania. W związku z tym, coraz częściej w ogłoszeniach o pracę pracodawcy skupiają się nad kreatywnością pracowników, gdyż to ona jest klucze do stworzenia nowej, nietuzinkowej gry komputerowej.

Dlaczego kreatywność jest tak istotna?

Pomimo tego, iż tworzenie grier komputerowych mocno kojarzy się z informatyką, a co za tym idzie, z typową nauką ścisłą, nie jest to czynność przypominająca rozwiązywanie zadań matematycznych. Szczerze mówiąc, tworzenie gier komputerowych to obecnie pewien rodzaj sztuki.

Dlaczego tworzenie gier to sztuka? Chociażby dlatego, że bardzo istotnym elementem jest oprawa graficzna, co z kolei skutkuje koniecznością zatrudniania grafików, którzy z kolei bardzo często są absolwentami ASP.

Idąc dalej, gra komputerowa to odpowiednio dobrana muzyka, która wraz z szatą graficzną produkcji tworzy niezwykły klimat harmonii, jednej z głównych cech dzieł sztuki.

Firma tworząca gry komputerowe nie skupia się jednak wyłącznie na obrazie i dźwięku, gdyż równie istotna jest fabuła gry, która często przypomina wręcz powieść – czyli kolejny element sztuki.

Kreatywność kluczem w pracy game developera!

Jak przedstawiono powyżej, gry komputerowe mają większy związek ze sztuką niż zapewne większość zakładała na początku czytania tego artykułu. W związku z tym, widać jak na dłoni, iż jedną z kluczowych kompetencji osób pracujących w zespole produkującym gry komputerowe powinna być kreatywność.

Osoby o wysokiej kreatywności są w stanie wymyślać rozwiązania, które do tej pory nie zostały wykorzystane przez żadne konkurencyjne studio. Dzięki czemu, można zyskać przewagę w wyścigu o klienta.

Co prócz kreatywności? Kto znajdzie pracę w tworzeniu gier?

Proces tworzenia gier komputerowych jest bardzo złożony. Nie jest to tylko praca grupy programistów, choć są oni niezwykle ważni gdyż tworzą cały system gry. Sami programiści nie są jednak w stanie przygotować odpowiedniej grafiki czy muzyki. Należy również pamiętać, iż nawet najbardziej dopracowany projekt może zawierać pewne wady, które wyjdą dopiero podczas testowania gry przez odpowiedni zespół testerów. Jak widać, w zespole produkującym gry komputerowe znajdzie się wiele miejsc dla ludzi o różnych umiejętnościach.

Firma tworząca gry komputerowe musi być złożone przede wszystkim z ludzi kreatywnych, a ponieważ tworzenie grier komputerowych to proces bardzo złożony, muszą oni posiadać jeszcze pewne umiejętności „techniczne”.