Skip to content Skip to footer

Usuwanie blizn – jaką metodę wybrać?

Szpecące blizny to problem, który dotyka wiele osób. Defekty mogą mieć różne pochodzenie, zawsze są jednak przyczyną sporego dyskomfortu i braku pewności siebie. Obecnie jednak istnieje wiele skutecznych sposobów, na to by się ich pozbyć. Jak usunąć blizny i cieszyć się piękną, gładką skórą?

Blizny – problem zdrowotny i estetyczny

Blizny powstają na skórze z różnych powodów. Mogą być skutkiem silnego trądziku – zwykle przybierają wtedy postać rozległych, zaczerwienionych plam albo białych zgrubień. Z tym problemem zmaga się wiele osób w wieku młodzieńczym oraz starszych – nieleczone blizny nie znikają, a utrwalają się, skutecznie obniżając poczucie pewności siebie.
Inny powód powstawania blizn to przebyte operacje i urazy. Przecięcie skóry, a tym bardziej wewnętrznych powłok ciała (np. w przypadku cesarskiego cięcia czy innego, mocno inwazyjnego zabiegu) w oczywisty sposób wiąże się z powstaniem blizny.
Blizny nie tylko niezbyt dobrze się prezentują, ale też są problemem natury zdrowotnej. Zgrubiałe miejsce na skórze zwykle gorzej reaguje na dotyk, może być także bolesne.

Usuwanie blizn w zależności od ich rodzaju i umiejscowienia

Jak pozbyć się nielubianych blizn? Wszystko zależy od tego, kiedy i jak powstały. Świeże, mało widoczne blizny często można usunąć, stosując odpowiednie kremy. Dedykowane bliznom maści zmiękczają je i wyrównują ich kolor. Powodują także, że skóra staje się mniej bolesna. To idealne rozwiązanie np. w przypadku świeżych blizn trądzikowych – niewielkie zmiany często udaje się całkowicie usunąć szybko wdrażając maści na blizny.
Jeśli blizna jest duża i powstała w wyniku urazu czy operacji, same maści nie wystarczą. Żeby całkowicie ją usunąć, konieczna będzie ingerencja zabiegowa. Doskonałe efekty przynosi terapia laserowa.

Jak wygląda laserowe usuwanie blizn?

Laserowe usuwanie blizn cieszy się coraz większą popularnością. Łączy bowiem dwie zalety: jest bezbolesne, a przy tym bardzo skuteczne. To mało inwazyjny, bezpieczny zabieg, który może zostać wykonany u większości pacjentów.
W przeciwieństwie do usuwania blizn przy zabiegu chirurgicznym, terapia laserowa nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Wydzielana przez laser wiązka światła nakierowywana jest na bliznę i powoduje koagulację uszkodzonej tkanki. Laser stymuluje odnowę skóry, pozwala na usuwanie nawet głębokich i rozległych blizn.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

Leave a comment