Skip to content Skip to footer

Jaki ma związek ortodoncja z periodontologią i protetyką?

Poszczególne dziedziny stomatologii bardzo często łączą się ze sobą. Nie inaczej jest z ortodoncją, której praktyka nierzadko musi być uzupełniana periodontologią czy protetyką. Sprawdzony ortodonta z Katowic może z powodzeniem polecić innego dobrego specjalistę.

Ortodoncja i periodontologia

Periodontologia dotyczy zapobiegania, diagnozowania i leczenia chorób tkanek przyzębia, czyli tkanek, które otaczają i podtrzymują zęby. Tkanki te składają się głównie z dziąseł i szczęk oraz związanych z nimi sąsiadujących struktur. Najbardziej rozpowszechnioną chorobą przyzębia jest zapalenie przyzębia. Stan zapalny zwykle wytwarzany jest przez miejscowe środki drażniące. Zapalenie przyzębia, jeśli nie jest leczone, niszczy tkanki przyzębia i jest główną przyczyną utraty zębów u dorosłych. Aby wyrównać ubytki, konieczna może być wizyta u ortodonty. W dziedzinie takiej jak ortodontacja Katowice słyną z wielu doskonale wyposażonych gabinetów. W tym celu odwiedzić można również znany ze specjalności takiej jak ortodontacja Chorzów.

Protetyka i ortodoncja

Protetyka polega na przywróceniu i utrzymaniu funkcji jamy ustnej, wygody, wyglądu i zdrowia poprzez wymianę brakujących zębów i przylegających tkanek sztucznych substytutów lub protez. Bardzo często protetyka praktykowana jest w połączeniu z ortodoncją. W dziedzinie takiej jak ortodontacja Chorzów to jedno z najlepiej wyposażonymi gabinetami stomatologicznymi miasto. Protetycy mają specjalne szkolenie w zakresie budowy i zamocowania stałych i wymiennych urządzeń do wymiany brakujących zębów. W dziedzinach takich jak protetyka i ortodontacja Katowice słyną z wielu uznanych stomatologów prywatnych.

Ortodoncja i protetyka szczękowo – twarzowa

Podspecjalizacją protetyki jest protetyka szczękowo – twarzowa, która polega na tworzeniu protez złożonych z lateksu, silikonu lub innych nowoczesnych materiałów, przeznaczonych do wymiany części twarzy i szczęk, które zostały utracone z powodu operacji, choroby, wrodzonych zaburzeń lub wypadku. Protetyka szczękowo – twarzowa bardzo często jest uzupełnieniem ortodoncji. Dobry ortodonta z Katowic jest w stanie skierować każdego pacjenta do sprawdzonego protetyka. Właściwe dopasowanie protez doustnych wymaga szczegółowej wiedzy na temat anatomii głowy i szyi, fizjologii układu nerwowo-mięśniowego oraz nauki o ruchach okluzji i szczęki. Wymaga to także umiejętności planowania, przygotowywania pacjenta, rejestrowania stosunków szczęki, wdrażania procedur próbnych oraz umieszczania protez i przeprowadzania opieki kontynuacyjnej.