Skip to content Skip to footer

Wziernik ginekologiczny to pomocny przyrząd przy badaniu

Badania ginekologiczne mogą wyglądać bardzo różnie i są do tego używane rozmaite narzędzia. Między innymi do takich badań używa się wzierników ginekologicznych. Warto jest zatem wiedzieć, czym jest wziernik ginekologiczny i do czego służy.

Do czego używa się wziernika ginekologicznego?

Wziernik ginekologiczny używany jest do badania narządów płciowych kobiet. Badanie to przeprowadza lekarz na specjalnym fotelu ginekologicznym. Najczęściej w gabinetach ginekologicznych, ale również w szpitalach używany są Wzierniki ginekologiczne jednorazowe. Dzięki temu pacjentka ma komfort i pewność, że wszystkie narzędzia są sterylne. Należy też pamiętać, by każda kobieta przynajmniej raz w życiu miała przeprowadzone takie badanie, co jest korzystne dla jej zdrowia.

Dlaczego warto używać wzierników jednorazowych?

Stosowanie wzierników, które są jednorazowe, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko zakażenia pacjentki innymi chorobami. Wzierniki ginekologiczne jednorazowe są sterylnie zapakowane i może je otworzyć sam lekarz tuż przed badaniem. Dzięki temu każda pacjentka będzie miała pewność, że narzędzia nie zostały użyte nigdzie wcześniej. Dodatkowo wzierniki są tak przygotowane, by pacjentka miała maksymalnie zwiększony komfort podczas badania i nie odczuwała praktycznie żadnego bólu. Jest to bardzo ważne, gdyż ból mógłby niepotrzebnie zrazić pacjentki do wykonywania takiego badania.

Czy są różne rozmiary wzierników ginekologicznych?

Ginekologiczne wzierniki są dostępne w kilku rozmiarach. Dzięki temu lekarz może dopasować idealny model do danej pacjentki. Jest to bardzo ważne, gdyż badanie może wówczas przebiec bardzo dobrze i lekarz będzie mógł spokojnie przeanalizować jego wynik. Warto zaznaczyć, że to badanie może wykryć różnego rodzaju choroby, które dość wcześnie zdiagnozowane są możliwe do wyleczenia. Dlatego dobrze jest by w szpitalu i w gabinetach lekarz miał różne rozmiary takich wzierników. Są dostępne rozmiary od xxs do nawet l. Wzierniki można dostać również w różnych kolorach między innymi w: czerwonym, żółtym czy zielonym.

Wzierniki, które używane są do badań ginekologicznych, szczególnie te jednorazowe są wyrzucane do specjalnych koszy. Dzięki temu pacjentka również ma pewność, że taki przyrząd nie zostanie ponownie użyty. Wzierniki można kupić w każdym sklepie medyczny, dzięki czemu lekarz ma pewność, że są to przedmioty, które spełniają wszelkie normy i są dopuszczone do użytkowania.

Leave a comment