Skip to content Skip to footer

Sprawdź, jak zostać spadochroniarzem!

Myślałeś kiedyś o skakaniu z samolotu? Na pewno tak! A wiedziałeś, że kursy spadochroniarskie są organizowane w dziesiątkach aeroklubów, które z pewnością działają w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania? Zobacz, jak szkolenie może zamienić Cię w spadochroniarza.

Czy kurs jest dla mnie?

Każdy, kto chce zapisać się na kurs spadochronowy, powinien mieć 18 lat, cieszyć się dobrym zdrowiem oraz być dobrze rozciągniętym. Ten ostatni warunek nie jest obowiązkowy, ale z pewnością przyśpieszy naukę skakania i pozwoli Ci czerpać większą radość z lotu. Konieczna będzie też miłość do adrenaliny i otwartość na nowe doświadczenia. Oznacza to, że stawiane wymagania nie są wygórowane!

Jak zapisać się na kurs?

W tym celu należy się skontaktować z aeroklubem. Wbrew pozorom jest ich bardzo dużo i działają prężenie wszędzie tam, gdzie znajduje się, chociażby niewielkie, lokalne lotniska. Poszczególne aerokluby będą różnić się prezentowaną ofertą, ale z pewnością wiele z nich zaproponuje kurs AFF, czyli przyśpieszone szkolenie swobodnego spadania. Ze względu na swoją specyfikę pozwala ono zostać początkującym spadochroniarzem nawet po kilku tygodniach przygotowań i treningów.

Jak wygląda kurs?

W przypadku szkolenia AFF ma się do czynienia z 2 etapami. Kurs spadochronowy jest podzielony na 2 części. Teoretyczną oraz praktyczną. W przypadku teorii należy się przygotować na 8 godzin wykładów. Nie będą to jednak bezużyteczne pogadanki. To kilka godzin zostanie wykorzystanych na zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa w powietrzu oraz daje szansę poznać kluczowe techniki skoków. Innymi słowy, jest to doskonały wstęp do praktyki.

Część praktyczna, czyli skoki początkowo odbywają się przy wsparciu aż dwóch instruktorów. Jeżeli kursant względnie radzi sobie z uzyskaniem stabilnej pozycji, z obraniem kierunku spadania i innymi kluczowymi aspektami lotu kontynuuje skoki przy asekuracji jednego instruktora. Po oponowaniu innych aspektów skakania, jak m.in. prawidłowe lądowanie, czy manewrowanie otwartym spadochronem organizowany jest egzamin końcowy.

Co po egzaminie?

Kurs AFF dla początkujących spadochroniarzy wciąż nie uprawnia do samodzielnego wykonywania skoków. Aby cieszyć się samodzielnością, należy wykonać około 50 skoków. Po tym czasie można ubiegać się o wydanie Certyfikatu Kwalifikacji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

Leave a comment