Skip to content Skip to footer

Skoki coachowane – jak wybrać odpowiedni ośrodek?

Z każdym rokiem sporty ekstremalne, a szczególnie skoki ze spadochronem, zyskują coraz większą popularność. Nic zatem dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej szkół oferujących miłośnikom adrenaliny szybką i sprawną naukę lotów ze spadochronem za pomocą skoków coachingowych. Jak zatem wybrać najlepszy dla siebie ośrodek? Oto kilka wskazówek.

1. Określ swoje oczekiwania

Każdy profesjonalny instruktor, którego inaczej nazywa się coachem, rozpoczyna pracę z kursantem od wyznaczenia celu jego nauki. Nie każdy bowiem aspiruje do zdania egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji. Dlatego decydując się na skoki coachowane, pomyśl nad tym, jak długo będziesz chciał skakać.

Określenie swoich oczekiwań względem szkolenia jest bardzo istotne, ponieważ znacząco ułatwi przygotowanie odpowiedniego planu treningowego. Dla przykładu osoby, którym zależy na zdobyciu certyfikatu, już od pierwszych lekcji będą poznawać bardziej zaawansowane techniki niż ci, którzy chcą wykonać tylko kilka skoków z trenerem.

2. Dokładnie przejrzyj oferty kursów

Ponieważ skoki coachowane są bardzo niebezpiecznym sportem ekstremalnym, ich nauka już od pierwszych zajęć musi spełniać wszystkie nasze oczekiwania. Od tego, jak dużo wiedzy zdobędziemy najpierw na kursie teoretycznym, a potem na szkoleniu praktycznym, może zależeć bowiem nasze zdrowie, a nawet życie.

Dokładne poznanie oferty szkolenia jest konieczne także z tego względu, że wiele szkół podaje w nich podstawowe informacje między innymi na temat tego, kto nie może wykonywać skoków ze spadochronem, jakie są zasady wzięcia udziału w kursie oraz czy konieczne jest wykupywanie ubezpieczenia.

3. Nie kieruj się tylko ceną

Skoki ze spadochronem nie należą do taniej rozrywki, ale nie oznacza to, że nie są warte swojej ceny. Zorganizowanie lotu, wypożyczenie profesjonalnego sprzętu oraz praca doświadczonych instruktorów, którzy najpierw szkolą kursantów, a w trakcie lotu biorą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo skoczka-amatora to duże wydatki dla szkół prowadzących kursy AFF.

Przy wyborze najlepszego dla siebie ośrodka szkolenia skoków coachowanych warto więc nie kierować się tylko ceną kursu, ale też jego jakością — czyli profesjonalizmem i doświadczeniem jego kadry oraz sprzętem, jakim się posługuje.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy