Skip to content Skip to footer

Sandomierskie symbole: co warto zobaczyć?

Sandomierz to jedno z najpiękniejszych miast w województwie świętokrzyskim oraz idealne miejsce na weekend. Świetne zagospodarowanie sprawia, że noclegi w Sandomierzu można znaleźć bez problemu, a to ułatwia planowanie wycieczek po tym mieście. Co warto zobaczyć w ich trakcie?

Ucho Igielne

Igielne Ucho stało się jednym z ważniejszych symboli Sandomierza. Ta furta, służąca dawniej Dominikanom, bez wątpienia zasługuje na uwagę. Pozwalała ona zakonnikom na szybkie przemieszczanie się pomiędzy kościołem św. Jakuba a rynkiem, dzięki czemu braciszkowie nie musieli nadkładać drogi, by przechodzić przez bramy miejskie.

Dziś Ucho Igielne jest jedną z wizytówek miasta oraz obiektem, przy którym bardzo chętnie fotografują się turyści.

Wąwóz Królowej Jadwigi

Głęboki wąwóz, którego ozdobą stały się potężne korzenie drzew, to kolejny symbol Sandomierza. To właśnie Wąwozem Królowej Jadwigi najchętniej wchodzą na teren starówki turyści.

Wąwóz ten jest jednocześnie miejscem atrakcyjnym dla przyrodników, a uznanie go za pomnik przyrody zapewniło mu skuteczną ochronę przed zniszczeniem.

Wiekowe kamienice

Wiekowe kamienice to kolejna wizytówka miasta. Dziś w wielu z nich mieszczą się hotele, w których można znaleźć noclegi Sandomierz może się też pochwalić niezwykłą umiejętnością przystosowywania takich obiektów do potrzeb turystów. Część kamienic sprawdza się zatem w roli restauracji, w innych urządzono ciekawe wystawy.

Hitem okazała się kamienica Oleśnickich, w której obecnie znajduje się wejście do sandomierskich podziemi. Prowadzi przez nie trasa turystyczna, dzięki której można poznać dzieje miasta oraz losy sandomierskich kupców. To ciekawe miejsce, które od wielu lat cieszy się ogromnym uznaniem wśród turystów odwiedzających Sandomierz.

Zabytkowe dworki

Część z nich służy mieszkańcom miasta, część jest wykorzystywana jako miejsce dla turystów, w którym można znaleźć nocleg Sandomierz znany jest z pięknych dworków – ciekawych zabytków architektury, które budowano przed laty w niewielkiej odległości od rynku.

Dworek Karpińskich, pochodzący z połowy XIX wieku Dworek Strużyńskich oraz drewniany dworek Ulrychów to wybrane obiekty tego typu, którym w trakcie zwiedzania Sandomierza z pewnością warto poświęcić swój czas.

Zabytkowe wille, piękne dwory i nowoczesne hotele – oto obiekty, w których bez problemu można znaleźć nocleg Sandomierz to przecież i świetne zagospodarowanie, i cenny zabytki, dzięki którym pobyt na jego terenie staje się dla każdego turysty niezwykle ciekawym doświadczeniem.

Leave a comment