Susz warzywny to rewelacyjny produkt, który idealnie sprawdza się jako dodatek do zup oraz sosów. Co istotne, warzywa poddawane procesowi suszenia nie tracą ani witamin ani minerałów, w związku z czym są one w pełni wartościowe. Rodzajów suszu warzywnego jest sporo, a o kilku z nich powiemy sobie w tym artykule.
Susz z warzyw jednoskładnikowy
Mówiąc o suszu jednoskładnikowym, mamy na myśli susz warzywny składający się z jednego warzywa. Tak naprawdę większość świeżych warzyw możemy poddać procesowi suszenia, a następnie wykorzystywać je jako dodatek do zup i sosów lub jako ich podstawowy składnik.
Obecnie panuje sezon na grzyby, co jest rewelacyjnym momentem na to aby zaopatrzyć się w ich zapasy, ususzyć, a następnie móc cieszyć się wybornym smakiem pysznej grzybowej zupy lub sosu grzybowego. To samo dotyczy np. pomidorów. Suszone pomidory są rewelacyjnym dodatkiem do różnorodnych dań i sałatek. Oczywiście przykładów na suszone warzywa jest znacznie więcej i to od nas przede wszystkim zależy, które z nich będziemy chcieli ususzyć.
Susz z warzyw wielkoskładnikowy
Odnosząc się do suszu warzywnego wieloskładnikowego mamy na myśli ten składający się z kilku różnorodnych warzyw. Największym powodzeniem cieszy się ten powstały z marchwi, pietruszki, selera oraz pora. Stanowi on perfekcyjny dodatek do praktycznie każdej zupy, a co najważniejsze nie zawiera sztucznych dodatków i konserwantów tak jak dzieje się to w przypadku kostki rosołowej.
Poza wyżej wymienionym rodzajem suszu są również te bogate w inne składniki. Mogą zawierać między innymi suszone pomidory, paprykę czerwoną czy papryczkę chili. W przypadku suszu o takiej zawartości, raczej nie dodamy go do każdego rodzaju zup i sosów, jednak z całą pewnością znajdą się takie, które idealnie będą się z nim łączyć.
Susz z warzyw z dodatkiem przypraw
Rewelacyjną alternatywą dla klasycznego suszu warzywnego jest ten z dodatkiem różnorodnych przypraw. Dodając go do zup czy sosów temat przyprawiania mamy już załatwiony, co stanowi naprawdę spore udogodnienie.
Susze z przyprawami z reguły nie zawierają soli ani pieprzu, w związku z czym są to jedyne przyprawy, o które będziemy musieli zadbać we własnym zakresie w przypadku doprawiania potraw.