Skip to content Skip to footer

Rodzaje suszu warzywnego

Susz warzywny to rewelacyjny produkt, który idealnie sprawdza się jako dodatek do zup oraz sosów. Co istotne, warzywa poddawane procesowi suszenia nie tracą ani witamin ani minerałów, w związku z czym są one w pełni wartościowe. Rodzajów suszu warzywnego jest sporo, a o kilku z nich powiemy sobie w tym artykule.

Susz z warzyw jednoskładnikowy

Mówiąc o suszu jednoskładnikowym, mamy na myśli susz warzywny składający się z jednego warzywa. Tak naprawdę większość świeżych warzyw możemy poddać procesowi suszenia, a następnie wykorzystywać je jako dodatek do zup i sosów lub jako ich podstawowy składnik.

Obecnie panuje sezon na grzyby, co jest rewelacyjnym momentem na to aby zaopatrzyć się w ich zapasy, ususzyć, a następnie móc cieszyć się wybornym smakiem pysznej grzybowej zupy lub sosu grzybowego. To samo dotyczy np. pomidorów. Suszone pomidory są rewelacyjnym dodatkiem do różnorodnych dań i sałatek. Oczywiście przykładów na suszone warzywa jest znacznie więcej i to od nas przede wszystkim zależy, które z nich będziemy chcieli ususzyć.

Susz z warzyw wielkoskładnikowy

Odnosząc się do suszu warzywnego wieloskładnikowego mamy na myśli ten składający się z kilku różnorodnych warzyw. Największym powodzeniem cieszy się ten powstały z marchwi, pietruszki, selera oraz pora. Stanowi on perfekcyjny dodatek do praktycznie każdej zupy, a co najważniejsze nie zawiera sztucznych dodatków i konserwantów tak jak dzieje się to w przypadku kostki rosołowej.

Poza wyżej wymienionym rodzajem suszu są również te bogate w inne składniki. Mogą zawierać między innymi suszone pomidory, paprykę czerwoną czy papryczkę chili. W przypadku suszu o takiej zawartości, raczej nie dodamy go do każdego rodzaju zup i sosów, jednak z całą pewnością znajdą się takie, które idealnie będą się z nim łączyć.

Susz z warzyw z dodatkiem przypraw

Rewelacyjną alternatywą dla klasycznego suszu warzywnego jest ten z dodatkiem różnorodnych przypraw. Dodając go do zup czy sosów temat przyprawiania mamy już załatwiony, co stanowi naprawdę spore udogodnienie.

Susze z przyprawami z reguły nie zawierają soli ani pieprzu, w związku z czym są to jedyne przyprawy, o które będziemy musieli zadbać we własnym zakresie w przypadku doprawiania potraw.

Leave a comment