Skip to content Skip to footer

Pneumatyka w przemyśle

Pneumatyka to pojęcie mało znane, a jej istota zrozumiała jest jedynie dla wybranych. Tymczasem, pneumatyka odgrywa olbrzymią rolę we współczesnym przemyśle. Jest to dziedzina nauki, która w branży przemysłowej zajmuje dziś wyjątkowo wysokie miejsce, można śmiało powiedzieć, że gdyby nie podstawowe prawa tej nauki, dzisiejszy przemysł wyglądałby zupełnie inaczej. Sprawdźmy zatem czym jest pneumatyka i jakie znajduje zastosowanie.

Pneumatyka przemysłowa to dział inżynierii mechanicznej, którego założenia wykorzystywane są w ogólnie pojętym przemyśle. Pneumatyka odpowiada za tworzenie urządzeń, których zadaniem jest generowanie energii, której przesył odbywa się przy pomocy działania sprężonego powietrza. Inaczej mówiąc, pneumatyka przemysłowa wykorzystuje działanie powietrza poddanego odpowiedniemu ciśnieniu. Najczęściej stosowanymi technikami zarządzania powietrzem w urządzeniach przemysłowych jest wykorzystywanie nadciśnienia, nieco rzadziej podciśnienia.

Działanie pneumatyki idealnie kwalifikuje ten rodzaj wykonywanej pracy do urządzeń wykorzystywanych w przemyśle. To przede wszystkim różnego rodzaju podnośniki, siłowniki czy zawiasy. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele przedmiotów, z których korzystamy na co dzień, wykorzystuje działanie technologii pneumatyki przemysłowej. Korzystamy z niej codziennie, np. otwierając drzwi czy klapę bagażnika naszego samochodu. Siłowniki pneumatyczne wykorzystywane są także przez strażaków w różnego rodzaju przecinakach czy rozwierkach. Na naprawdę szeroką skalę są stosowane w samochodach ciężarowych i tirach. W tej dziedzinie, pneumatyka znajduje wyjątkowo ważne zastosowanie. Technologia pneumatyki przemysłowej jest tutaj wykorzystywana głównie jako siła, która wprawia w ruch platformy rozładunkowe.

Działanie pneumatyki obserwujemy także podczas codziennego korzystania z domowych przedmiotów. Siłowniki wykorzystujące tę technologię znajdują się np. w łóżkach, fotelach rozkładanych, zawiasach drzwiczek od szafek, drzwiach czy też bramach wjazdowych.

Pneumatyka przemysłowa to dział nauki, z którym wyjątkowo często obcujemy w naszym codziennym życiu. Zastosowania tej dziedziny nauki wykorzystującej działanie sprężonego powietrza, szeroko występuje w przedmiotach, bez których nie wyobrażamy sobie życia codziennego. Działanie sprężonego powietrza wykonuje niezwykle efektywną pracę, bez, której, chyba dzisiaj nie umielibyśmy normalnie funkcjonować.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP