Skip to content Skip to footer

Najważniejsze parametry lornetki myśliwskiej

Każdy myśliwy prędzej czy później staje przed trudnym wyborem lornetki myśliwskiej. Oczywiście rynek jest bogaty w tego typu produkty, jednak trzeba poznać najważniejsze parametry lornetek. Bez znajomości parametrów trudno wybrać coś dla siebie, zwłaszcza w rozsądnej cenie. Lornetka myśliwska to niezbędny sprzęt każdego prawdziwego myśliwego.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru lornetki myśliwskiej?

Z pewnością przed zakupem lornetki myśliwskiej warto dowiedzieć się, co oznaczają parametry, takie jak: średnica obiektywu, współczynnik powiększenia, pole widzenia. Kolejnymi ważnymi parametrami są: źrenica wyjściowa, odstęp źrenicy wyjściowej, regulacja ostrości, rodzaj szkła, powłoki antyrefleksyjne, muszle oczne, stabilizacja obrazu, waga, miejsce na statyw, wypełnienie, materiał z jakiego wykonano obudowę oraz wodoszczelność. Nie trzeba inwestować od razu w nową lornetkę myśliwską, na rynku dostępne są lornetki używane. Można kupić lornetki używane o bardzo dobrych parametrach za dużo mniejsze pieniądze.

Lornetka myśliwska – średnica obiektywu, współczynnik powiększenia oraz pole widzenia

Średnica obiektywu wyrażona jest w milimetrach, odpowiada ona za ilość wpadającego światła. Im wyższa wartość średnicy, tym obraz jaśniejszy i w lepszej rozdzielczości. Współczynnik powiększenia może oferować powiększenia stałe lub regulowane. Warto wiedzieć, jak rozumieć oznaczenia, i tak np. 3×16 oznacza 3-krotne powiększenie i 16mm średnicę obiektywu. Zmienne powiększenie oznaczone jest np. 3-8, czyli możliwa jest regulacja między nimi. Natomiast pole widzenia to wielkość obrazu, jaką możemy zobaczyć używając lornetkę. Wielkość obrazu ma związek z oferowanym powiększeniem, wraz z wielkością będzie maleć powiększenie. Dlatego też oznaczenie 60/1000, należy rozumieć, że z odległości 1000 m można zobaczyć obraz o szerokości 60 m. Oznaczenie 5 stopni oznacza 5-stopniowy kąt pomiędzy skrajnymi punktami.

Lornetki myśliwskie nocne

Wielu myśliwych inwestuje w lornetki myśliwskie nocne, a to z tego powodu iż polują także po zmroku, w ciemności. Zwierzęta są wtedy dużo bardziej aktywne. Lornetki noktowizyjne to idealne rozwiązanie. Prędzej, czy później każdy myśliwy korzysta z lornetki nocnej. Służy ona także zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa dla myśliwego. Nie jest przecież przyjemnie spacerować po lesie w ciemności.

Leave a comment