Skip to content Skip to footer

Kampania reklamowa na facebooku – klucz do sukcesu?

Pomimo tego, że coraz częściej dostrzegamy korzyści płynące z obecności marek i produktów w sferze Internetu, to wciąż rzadko przywiązujemy do tego kluczową rolę. Warto sobie jednak uświadomić, że dla wielu nowych marek obecność w Internecie i dobre poprowadzenie kampanii reklamowych w mediach społecznościowych są niemalże decydujące o obecności na rynku. Na co powinniśmy zwracać uwagę w przypadku tego typu kampanii i jakie obiektywne wskaźniki świadczą o poprawności ich przeprowadzenia?

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że algorytmy facebooka są regularnie modyfikowane na niekorzyść osób prowadzących fanpage i grupy tematyczne. Coraz powszechniejsze są stwierdzenia, że facebook ogranicza zasięgi postów, które nie mają wykupione płatnej promocji. Jak sobie jednak z tym poradzić, aby kampanie na facebooku były skuteczne i jak weryfikować ich poprawność?

Kampania reklamowa na facebooku

Podstawą wszystkich treści wyświetlanych na naszym fanpage powinny być dwa wskaźniki – zasięg organiczny oraz liczba fanów lubiących nie tylko konkretny post, ale przede wszystkim naszą stronę. Najprościej ujmując temat skuteczności warto wskazać, że oba wskaźniki powinny się regularnie zwiększać, abyśmy mogli mówić i wzrastającej popularności naszej witryny oraz skuteczności prowadzonej kampanii reklamowej na facebooku.

Zasięg naszych postów

Kampanie na fb powinny być nastawione na dwa elementy – albo na zwiększenie ilości fanów danego fanpage, a tym samym możliwość późniejszego budowania zasięgu organicznego (niepłatnego) przy kolejnych postach i publikowanych treściach, albo na samo zwiększenie świadomości istnienia marki. Co prawda w tym drugim przypadku zaprzeczy to wszelkim możliwym wskaźnikom i ciężko będzie stwierdzić, czy dana kampania miała jakikolwiek pozytywny skutek, to jednak w przypadku długofalowych działań może być to zauważalne – zwłaszcza wtedy, gdy nie prowadzimy kampanii reklamowych za pośrednictwem innych środków komunikowania się.

Ile kosztują kampanie na fb?

Wbrew pozorom na tak ogólnie postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od naszych możliwości finansowych – facebook nie narzuca sztywnych cen promocji. Co prawda dolnym limitem reklamy dla danego postu jest obecnie kwota dwóch złotych dziennie, to jednak sami dowolnie możemy ją zwiększać, a tym samym zwiększać zasięg naszej kampanii. Wbrew pozorom dobrze stargetowana kampania reklamowa na facebooku nawet za dwa złote dziennie może przynieść znacznie lepsze rezultaty niż kampania za sto złotych, ale skonfigurowana w nieodpowiedni sposób.

Podsumowując, czy warto prowadzić kampanie na facebooku? Jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić, to z pewnością warto zaistnieć w portalach społecznościowych i również na nich budować świadomość istnienia marki i tworzyć kanały komunikacji z potencjalnymi klientami.