Skip to content Skip to footer

Jak nauczyć się skakać ze spadochronem?

Skakanie ze spadochronem nie jest skomplikowane. Żeby zacząć, trzeba jednak zapisać się na kurs. Co warto wiedzieć na temat szkoleń spadochronowych? Oto główne informacje w pigułce.

Jak wygląda kurs na spadochroniarza?

Aby zacząć samemu skakać ze spadochronem, nie trzeba przygotowywać się na długie szkolenie. Obecnie najczęściej zajęcia prowadzone są metodą AFF, czyli Accelerated Free Fall, co można przetłumaczyć jako przyspieszona nauka swobodnego spadania.

AFF to metoda nauczania, która ma na celu jak najszybsze przekazanie uczniowi najważniejszej wiedzy i umiejętności o skoku z opóźnionym otwarciem czaszy spadochronu. Szkolenie można odbyć wtedy nawet w ciągu jednego weekendu!

Kurs spadochroniarski – części teoretyczna i praktyczna

Każdy kurs spadochronowy składa się z dwóch części, a mianowicie teoretycznej oraz praktycznej. Są one prowadzone pod okiem doświadczonych instruktorów, bez potrzeby kupowania własnego sprzętu – wszystkie niezbędne artykuły do skoku otrzymuje się na miejscu.

Teoretyczna część kursu spadochronowego trwa zwykle 8 godzin. W jej trakcie kursant otrzymuje przekrojową wiedzę związaną ze spadochronem i techniką skoku.

Z kolei praktyczny kurs spadochronowy AFF to najczęściej 7 skoków. Na początku 2-3 wykonuje się z dwoma instruktorami, następnie z jednym. Potem uczeń może skakać samodzielnie. Dodatkowo szkolenie praktyczne może być uzupełnione o ćwiczenia na uprzęży oraz o loty w tunelu aerodynamicznym.

Kto może zapisać się na kurs skakania ze spadochronem?

Aktualnie kursy spadochronowe nie wymagają przygotowania. Aby wziąć w nich udział, nie trzeba uczestniczyć w badaniach lekarskich oraz mieć specjalnej kondycji. Nie ma również wymogu pełnoletności – najczęściej szkoły zapraszają na kursy osoby od 16. roku życia.

Dokładne informacje dotyczące wymogów związanych z uczestnictwem w kursie spadochronowym można znaleźć bezpośrednio na stronach ośrodków.

Ile kosztuje kurs spadochroniarski AFF?

Ceny kursów spadochronowych AFF nie są wysokie. Za kompletne szkolenie teoretyczne oraz praktyczne, wypożyczenie sprzętu oraz Książeczkę Skoczka należy najczęściej zapłacić około 5 tysięcy złotych.

Aktualne ceny szkoleń spadochronowych dostępne są na stronach ośrodków. Na zajęcia można zapisać się online w dogodnym terminie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

Leave a comment