Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto korzystać z preparatów do oczyszczania ścieków?

Większość starszych i nowych budynków jest wyposażona w ekologiczną, przydomową oczyszczalnię ścieków. Działają one w dużym stopniu bez-obsługowo, dzięki czemu są bardzo ekonomicznym i praktycznym rozwiązaniem. Gospodarstwa wyposażone w tego typu instalacje nie korzystają z usług wywożenia ścieków i nie wymagają żadnych opłat za ich odbiór. Nieczystości są utylizowane i rozprowadzane. Aby jednak oczyszczalnia działała prawidłowo, muszą korzystać ze specjalnych preparatów biopreparatów

Działanie preparatów

Jedynym wydatkiem związanym z użytkowaniem przydomowej oczyszczalni ścieków jest kupno odpowiedniego preparatu utylizacyjnego, czyli np. tabletek do szamba. Uzupełniają one bakterie, które odpowiadają za skuteczne oczyszczanie ścieków. Koszty ich stosowania nie są wysokie. Przy pierwszej aplikacji trzeba jednak wykorzystać pierwszą dawkę startową. Jest ona zazwyczaj kilkukrotnie większa od tradycyjnej, jednorazowej dawki. Przy regularnym stosowaniu odpowiednich biopreparatów, oczyszczalnie ścieków działają bez udziału domowników. Nie emitują się wówczas żadne nieprzyjemne zapachy. Przykładem takiego preparatu może być Sanidenn. Odpowiada on za usuwanie odoru i upłynnianie materii organicznej. W przypadku zaniedbanych systemów ekologicznych oczyszczalni, Sanidenn może odblokować układy drenażowe.
Każda przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków musi być wspomagana preparatami takimi jak Sanidenn. Zawierają one mikroorganizmy, które przyśpieszają i regulują neutralizację ścieków.

Skuteczność preparatów

Nawet w tradycyjnych szambach stosowanie preparatu takiego jak Sanidenn przyczynia się do zmniejszenia objętości ścieków oraz zmniejszenia odoru. Tego typu biopreparaty są bardzo skuteczne i ekonomiczne. Zazwyczaj stosuje się je co określony czas, np. raz na cztery tygodnie. Częstotliwość aplikacji związana jest z rodzajem i typem preparatu, jednak większość należy używać regularnie. Jeżeli dawka biopreparatu nie zostanie uzupełniona, głównym mankamentem może być odczuwalny nieprzyjemny zapach z wentylacji. Zapach ten można zniwelować dzięki szybkiemu zaaplikowaniu kolejnej dawki preparatu. Przy dłuższym braku odpowiednich dawek uzupełniających, konieczne może być ponowne zastosowanie dawki startowej. Jeżeli stosowanie środka takiego jak np. Sanidenn zostanie całkowicie przerwane, w przydomowej oczyszczalni może dojść nawet do zatkania rur drenażowych. Koszty ich przywrócenia mogą być niemal tak wysokie, jak wydatek związany z założeniem nowej zupełnie nowej oczyszczalni ścieków.

Źródło wpisu: http://sklepekozet.pl/pl/c/Sanidenn/42