Urządzenia elektryczne mogą ulegać uszkodzeniom w wielu różnych sytuacjach. Często zdarza się tak, że przyczyną uszkodzenia jest zanik fazy lub asymetria napięć. Tego typu sytuacje mogą w krótkim czasie doprowadzić do zniszczenia urządzeń – niekiedy kosztownych i niezbędnych do wykonywania pracy. Istnieje jednak prosty sposób na to, aby uchronić się przed takimi konsekwencjami – wystarczy zastosować czujnik kontroli fazy. To proste i niedrogie urządzenie, które można kupić zarówno w wielu sklepach stacjonarnych, jak i w internecie, potrafi bardzo skutecznie chronić silniki elektryczne przed uszkodzeniami wynikającymi z zaniku fazy.
Czym jest czujnik zaniku fazy?
Czujnik zaniku fazy to urządzenie, którego skuteczność została już wielokrotnie potwierdzona i udowodniona. Przeznaczone jest ono do zabezpieczania silników elektrycznych – działa wtedy, gdy napięcie w co najmniej jednej fazie znika. Czujnik zaniku fazy zapobiega zniszczeniom i uszkodzeniom silnika, które mogą wynikać ze znikania napięcia w którejś z faz. Jego działanie opiera się na wyłączaniu silnika w sytuacjach, które mogą spowodować zagrożenie. Działanie to jest automatyczne – użytkownik danego sprzętu nie musi stale o nim pamiętać, ani kontrolować go.
Jeśli w jednej z faz zaniknie napięcie, czujnik kontroli fazy spowoduje wyłączenie silnika. Wyłączenie to nastąpi na ogół z kilkusekundowym opóźnieniem – dzięki temu silnik nie wyłączy się przypadkowo tylko dlatego, że nastąpił chwilowy spadek napięcia. Gdy napięcie ponownie wzrośnie do akceptowalnej wartości, silnik zostanie z powrotem uruchomiony.
Czujnik kolejności i zaniku fazy – jak działa?
Czujniki zaniku fazy chronią nie tylko przed uszkodzeniami wynikającymi z zanikania jednej z faz, ale także przed asymetrią napięć. Kontrolując kolejność faz, czujnik zapewnia silnikowi bezpieczeństwo – jeśli napięcie jest nieodpowiednie dla prawidłowego działania silnika, zostanie on przez to urządzenie wyłączony. Czujniki kolejności i zaniku fazy są na ogół wykorzystywane w układach trójfazowych. Aby jednak móc zrozumieć, na czym opiera się ich działanie, należy zapoznać się najpierw z kilkoma podstawowymi w tej dziedzinie pojęciami.
Układ trójfazowy to układ obwodów wykorzystujących prąd przemienny. System ten opiera się na trzech przewodnikach – występują także różne fazy. Istnieją dwa typy takich instalacji – te w kształcie trójkątnym oraz w kształcie gwiazdy. W Polsce, napięcie panujące pomiędzy poszczególnymi prądnicami jest stałe i wynosi 400V. Układy tego typu są łatwiejsze w obsłudze niż układy jednofazowe, dlatego też są bardzo chętnie i często stosowane.