Muzyka dla wielu osób jest odskocznią od codziennych problemów. Niekiedy ze zwykłego hobby przeradza się w prawdziwą pasję, a nawet coś co chce się robić zawodowo. Niekiedy początki grania na gitarze są trudne, ale nie można zbyt szybko się poddawać i rezygnować. Realizowanie swoich marzeń możliwe jest w każdym wieku! Warto natomiast dokładnie sprawdzać wszelkie nowinki i testować dodatki by znaleźć odpowiednie brzmienie.
Co to jest przester gitarowy i jak wygląda?
Przestery do gitary inaczej są znane jako „overdrive”, „distortion” i „fuzz”. Najprościej można to zdefiniować jako efekt gitarowy, który zniekształca dźwięk. Jest to bardzo popularne i niemal każdy muzyk miał z tym styczność. Dzięki przesterom zaistniał rock oraz jego pochodne kierunki, a heavy metal zdobył niejednego fana. Użycie pozwala na urozmaicenie muzyki, wydobycie ciekawych dźwięków, które nie byłyby inaczej możliwe. Warto jednak wiedzieć, że każdy przester gitarowy daje inne efekty. Przestery występują jako „kostki” podłogę, które trzeba naciskać stopą lub jako tzw. multiefekty inaczej procesory, które posiadają wiele efektów w jednym urządzeniu.
Jaki wybrać przester do gitary?
Ponieważ każdy przester daje nieco inny efekt w zależności od producenta jak i modelu, nie pozostaje nic innego jak testować i dobrać odpowiednią wersję dla siebie. Na forach tematycznych dotyczących grania na gitarze można znaleźć pewne wskazówki, jednak nic nie zastąpi własnego przetestowania. Wiele sklepów muzycznych bez problemu oferuje możliwość włączenia kilku przesterów i wybór najlepszego z nich po zagraniu fragmentu. Jest to przydatne nie tylko dla osób, które zaczynają swoją przygodę, ale i dla muzyków z doświadczeniem, którzy chcieliby wypróbować coś nowego.
Czy są przestery basowe?
Można zakupić również przester basowy, czyli dedykowany basom. Fuzz daje efekt zbliżony do starych nagrań, zaś distortion najbardziej „agresywny”, a overdrive najłagodniejsze brzmienie ze wszystkich.
Przestery do gitary często używane są podczas solówek, niewątpliwie wzbogacają muzykę od lat. Chętnie wykorzystywane są przez zespoły grające rock, ostrzejsze brzmienia, ale i muzykę indie. W pewien sposób ich użycie było prawdziwą rewolucją dla muzyki oraz dużym urozmaiceniem. Pozwalają na odkrywanie nowych inspiracji i rozwój. Przester basowy zawsze należy samemu wypróbować, poprzez eksperymenty i testy można znaleźć odpowiedni model dla siebie. Choć może się to wydawać dziwne, większość efektów w zależności od marki brzmi zupełnie inaczej, dlatego początkowo może to się wydawać trudne.