Skip to content Skip to footer

Celebrowanie szczególnych chwil – urodziny

Dzieci uwielbiają celebrować różne chwile. Z napięciem oczekują wydarzeń, kiedy otrzymują prezenty. W dzień Bożego Narodzenia podarunki przynosi Dzieciątko albo Święty Mikołaj, w czas Wielkiej Nocy – Zajączek, a na urodziny – wszyscy bliscy. Rodzina, przyjaciele, znajomi.

Celebrowanie urodzin

Urodziny dla dzieci to szczególny dzień, który domaga się szczególnej oprawy. Rodzice przygotowują przyjęcie urodzinowe w domu albo w lokalu. Wszystko zależy od wielu czynników. Wiele też zależy od możliwości finansowych, ponieważ przyjęcia w lokalu uchodzą za droższe – chociaż wcale nie jest to reguła. Wiele zależy od lokalnych zwyczajów.

Na przykład kiedy wszystkie dzieci w przedszkolu wyprawiają urodziny w sali zabaw – z reguły mało kto wyłamuje się z tego schematu. Można oczywiście przygotować coś całkiem nowego i innego i sprawdzić, czy pomysł chwyci. Tak naprawdę istnieje wiele miejsc, gdzie można zorganizować dzieciom fantastyczne urodziny. Ogranicza nas właściwie tylko nasza wyobraźnia.

Bezpieczeństwo i dobra zabawa

Tam gdzie są dzieci, szczególnie ważne są kwestie bezpieczeństwa. Jeżeli organizujemy urodziny gdzie przewidziana jest opieka i atrakcje dla dzieci, to rodzice mają temat z głowy. Przynajmniej jeśli chodzi o kwestie prawne. Wiadomo, że tam gdzie są dzieci, trzeba mieć oczy dookoła głowy, aby nikomu nic się nie stało, a i tak nic nie poradzimy na nieprzewidziane wypadki. Warto, aby przynajmniej jeden z opiekunów miał zrobiony kurs pierwszej pomocy, aby w razie czego szybko pomóc dziecku.

Urodziny dla dzieci to cudowny czas, ale trzeba pamiętać także o tych bardziej przyziemnych kwestiach. Jeśli zaś chodzi o zapewnienie dobrej zabawy to również trzeba się do tego przygotować. Warto wiedzieć czym pasjonują się dzieci. Na pewno inaczej jest w przypadku dziewczynek a inaczej w przypadku chłopców. Dzieci w pewnym wieku nie potrafią zająć się same sobą i oczekują, że ktoś będzie organizował zabawę.

Szczególne potrzeby gości

Niezależnie od tego, czy organizujemy urodziny w lokalu czy też we własnym domu, musimy szczególną uwagę zwrócić na potrzeby gości. Być może wśród zaproszonych gości znajdują się dzieci z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.

Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby te dzieci nie zjadły tego czego nie mogą jeść i co może mocno im zaszkodzić. Dziś powszechna jest na przykład nietolerancja glutenu i nabiału. Warto zadbać, by czas urodzin dla dzieci był szczególny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju

Leave a comment