Skip to content Skip to footer

Alkomat na wyposażeniu samochodu

Kilka lat temu w Polsce pojawił się pomysł, aby każdy kierowca był zobowiązany do posiadania własnego alkomatu, czyli urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, i wożenia go ze sobą w aucie. Przepis taki jednak nie wszedł w życie, a głównym argumentem przeciw był spory koszt, jaki kierowcy musieliby ponieść, aby zakupić przyzwoitej jakości urządzenie. W rezultacie nie ma w Polsce obowiązku posiadania alkomatu, natomiast nie nie jest wykluczone, że pomysł ten kiedyś znów wróci pod społeczne konsultacje, gdyż może on być całkiem skutecznym sposobem na zredukowanie liczby wypadków, szczególnie śmiertelnych, za które odpowiedzialni są kierowcy jeżdżący na podwójnym gazie. W Polsce jest to wciąż bardzo poważny problem.

Alkomat sposobem na pijanych kierowców

Jest pewne, że wielu kierowców siada za kierownicą, mimo że doskonale wiedzą, że są pod tak silnym wpływem alkoholu, że jego zawartość we krwi przekracza dopuszczalne normy. Z drugiej strony wielu kierowców przyłapanych na jeździe po pijanemu tłumaczy, że nie zdawało sobie sprawy, że złamali przepisy, ponieważ nie wypili tak dużo alkoholu. I właśnie obowiązkowe alkomaty miały dać takim kierowcom okazję do tego, aby użyć alkomatu po tym, jak spożywali alkohol, a zamierzają wsiąść do samochodu.

Nie ma pewności, czy taki przepis odniósłby skutek, biorąc pod uwagę nonszalancję wielu kierowców i lekceważenie przepisów prawa. Można mieć jedynie nadzieję, że jeśli nie ten, to inny pomysł okaże się kiedyś skuteczny i polskie drogi z jednych z najniebezpieczniejszych w Europie staną się jednymi z bardziej bezpiecznych. A tymczasem kierowcy, którzy jeżdżą po Europie, powinni upewnić się przed wyjazdem, czy w krajach, do których się wybierają, nie ma obowiązkowych alkomatów. Jednym z krajów, gdzie tak właśnie jest, jest Francja. Warto zatem być przygotowanym na kontrolę tamtejszych stróżów prawa.

Alkomaty dla każdego kierowcy

Choć obowiązkowe alkomaty to ewentualnie kwestia przyszłości, to każdy polski kierowca może bez problemu kupić osobisty alkomat, ponieważ ich oferta jest na polskim rynku bardzo duża, szczególnie w sklepach internetowych. Zakupić można zarówno alkomaty jednorazowe, jak i bardziej zaawansowane urządzenia. Wśród tych drugich dominują trzy zasadnicze typy alkomatów: elektrochemiczne, półprzewodnikowe oraz spektrofotometryczne. Zakres cenowy również jest bardzo duży i wśród alkomatów https://alko-maty.pl/alkomaty.html znajdują się zarówno takie, które nadają się do sporadycznego użytku, jak i takie, które są przeznaczone do kontroli trzeźwości kierowców na przykład w firmach transportowych.