Skip to content Skip to footer

Jak wygląda kurs spadochronowy?

Kurs spadochronowy o nazwie AFF (z angielskiego – Accelerated Free Fall) jest przygotowywany z myślą o tych, którzy chcieliby nauczyć się skakać z opóźnionym otwarciem spadochronu. Szkolenia tej odmiany odbywają się zwykle w miesiącach ciepłych (od końca marca do początku listopada) i dzielą się na dwie części – teoretyczną i praktyczną.

Część teoretyczna kursu

Kursanci uznają ją za mniej istotną, bo nie będzie ona dla nich aż tak interesująca jak praktyka, jednakże najpierw z pewnymi kwestiami należy się zapoznać jeszcze na lądzie, by móc je zastosować w powietrzu i podczas lotu zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo.

Teorii nie ma zresztą jakoś szczególnie dużo. Dość mocno skupia się ona na tym, jak się zachowywać i co robić w przypadku wystąpienia pewnych nietypowych awaryjnych sytuacji. Po teoretycznej części kursu spadochronowego uczeń powinien sam czuć, że jest już w pełni gotowy do wykonania pierwszego skoku.

Część praktyczna kursu

To tutaj zaczyna się cała zabawa. Część praktyczna – o dziwo – też rozpoczyna się na lądzie. Kursanci najpierw skupiają się na wykonywaniu różnych ćwiczeń naziemnych, pozwalających na opanowanie sztuki utrzymywania ciała we właściwej dla niego pozycji. Oczywiście musi to być pozycja dobra do skoku. Nie jest ona intuicyjna, dlatego trzeba nad nią popracować.

W trakcie różnych zajęć praktycznych szkoleniowcy zwracają szczególną uwagę na błędy popełniane przez kursantów i na bieżąco je eliminują. Robią wszystko, by po prostu każdego jak najlepiej przygotować do samodzielnych skoków spadochronowych i by każdy podczas tych skoków od razu poczuł się pewnie i bezpiecznie.

Jak się do tego przygotować?

Na kurs spadochronowy AFF na pewno warto zabrać ze sobą solidną dawkę motywacji, odrobinę odwagi i dobry humor. Odpowiednie nastawienie zawsze ułatwia każdy etap nauki. Żadne bardziej specjalistyczne przygotowanie nie jest do niczego potrzebne, więc to wszystko, co trzeba zrobić, aby w pełni skorzystać z każdej godziny kursu.

Pełne szkolenia AFF na ogół obejmują mniej więcej siedem skoków, jednakże jeżeli ta ilość okaże się niewystarczająca do opanowania sztuki samodzielnego skakania, zawsze można wykupić dla siebie kilka dodatkowych skoków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefa Silesia.

Leave a comment