Skip to content Skip to footer

Węgliki spiekane warto oddawać do skupu

Sieć skupów przyjmujących węgliki spiekane systematycznie się powiększa. Skupy, które do tej pory specjalizowały się w skupie metali kolorowych czy szlachetnych rozszerzają swoją ofertę o węgliki spiekane. Ceny tego materiału należą do wysokich, oferując tym samym niezły zarobek osobom przynoszącym surowiec do skupu oraz samym skupom i innym pośrednikom.

Ceny węglika spiekanego w skupie

Oczywiście, jak w przypadku każdego surowca, tak i ceny węglików spiekanych ulegają okresowym wahaniom, ale i tak należą one do jednych z droższych materiałów przyjmowanych przez skupy. Orientacyjne ceny prezentują się następująco:

– spieki z miedzią – ok. 10 zł za kilogram
– spieki z niklem – ok. 20 zł
– spieki z lutem – ok. 40 zł
– węglik spiekany bez lutu – ok. 50-60 zł

Dostawcy hurtowi mogą zazwyczaj liczyć na nieco wyższe ceny skupu oraz na możliwość odbioru bezpośredniego przez skup.

Złom węglika spiekanego – cenny surowiec wtórny

Wysoka cena, jaką osiąga złom węglika, spowodowana jest przede wszystkim tym, że do wyrobu węglików spiekanych używane są cenne i dosyć rzadkie metale jak między innymi: tytan, wolfram, nikiel, niob czy chrom. Kurczące się zasoby tych metali w środowisku naturalnym powodują, że konieczne staje się ich odzyskiwanie z produktów wcześniej wytworzonych. W wielu przypadkach skup węglików spiekanych i późniejszy odzysk jest nawet tańszy od bezpośredniego wydobycia z ziemi.

Dlatego właśnie skup węglików jest coraz popularniejszy i coraz częściej spotykany. Zazwyczaj skupem zajmują się firmy, które obracają również innymi metalami takie jak Stellmet – złom węglika spiekanego. Jeśli chodzi węgliki spiekane skup najłatwiej spotkać w dużych miastach, szczególnie w ośrodkach przemysłowych, gdzie jest wiele źródeł tego surowca i skupy mogą liczyć na regularne dostawy. Informacji o skupach najlepiej szukać w internecie. Wiele skupów odbiera surowiec od klienta, szczególnie w większych ilościach.

Węgliki spiekane i ich zastosowanie

Węgliki spiekane to węgliki rozmaitych metali, np. tytanu czy wolframu. Z nich, metodą proszkową, wykonuje się rozmaite przedmioty do obróbki, głównie urządzenia skrawające. Węglik cechuje się dużą twardością, dużą odpornością na ścieranie, a przy tym zachowuje swoje właściwości w wysokich temperaturach. I te cechy powodują, że jest on używany głównie do produkcji urządzeń tnących, szlifujących czy frezujących, jakie mamy również w domach. Będą to więc wszelkiego rodzaju wiertła, frezy, piły, tarcze i inne przyrządy. I to właśnie w tej postaci złom węglika spiekanego jest przyjmowany w skupach.