Skip to content Skip to footer

Usuwanie włókniaków

Włókniaki są niegroźnymi zmianami, które warto usunąć głównie ze względu na własny komfort. Zwłaszcza, jeśli powstały na twarz, dekolcie czy innych widocznych miejscach na ciele. Czym są włókniaki? Jakie zabiegi wykonuje się, aby je usunąć? Czy konieczna jest zapłata za zabieg?

Włókniaki

Włókniak powstaje w obszarze tkanki łącznej skóry właściwej i jest uważany za nowotworową zmianę, jednakże niegroźną dla zdrowia. To pewnego rodzaju zgrubienia i krostki, które nie dają w zasadzie żadnych negatywnych objawów. Niekiedy powstają po ukąszeniach czy niektórych chorobach.

Formy miękkie i twarde

Zmiany skórne tego typu najczęściej przybierają formę miękką lub twardą. Ta pierwsza zazwyczaj występuje w grupach i jest miękka na tyle, że możliwe jest wciśnięcie chwilowe w skórę. W tym przypadku zazwyczaj pojawiają się i osób w starszym wieku i dojrzałych kobiet. Mogą powstać na szyi, plecach, na twarzy, a nawet pod pachami. Twarde włókniaki natomiast przeważnie powstają na rękach lub nogach i są nieco mniejsze. Występuje najczęściej pojedynczo.

Usuwanie włókniaków

W przypadku dużych zmian skórnych zaleca się chirurgiczne zabieg usuwania włókniaków. Stosuje się zatem wycięcie tkanki z użyciem znieczulenie, co czasami wymaga założenia szwów. Po zabiegu ranę zabezpiecza się opatrunkiem, a gojenie ma miejsce w ciągu tygodnia. Niewielka blizna po pewnym czasie całkowicie zanika. Aby skorzystać z zabiegu refundowanego przez NFZ należy posiadać skierowanie od dermatologa. Prywatny zabieg natomiast oscyluje w granicach około 200 złotych, w zależności od ilości włókniaków i wielkości.

Zabieg laserowy

Popularną metodą pozbycia się włókniaków jest laserowe usuwanie zmian na skórze. Zabieg polega na tym, że światło lasera podgrzewa wodę w zmianie, powodując odparowanie. Dochodzi do zamknięcia naczyń krwionośnych i limfatycznych, zachowując dokładność i nie uszkadzając skóry wokół zmiany. Niewielka rana po zabiegu zniknie po 2-3 tygodniach. Podczas samego zabiegu pacjent zazwyczaj odczuwa lekkie pieczenie i ciepło, można także skorzystać ze znieczulenia miejscowego. Warto zauważyć, że taki zabieg nie jest refundowany przez NFZ, a jego cena zależy od wielkości włókniaka (zazwyczaj zmieścimy się w granicach 200 złotych). Co ciekawe, usuwanie większej ilości włókniaków na raz jest tańsze niż pozbycie się jedynie jednego.

Usuwanie włókniaków nie jest problemową operacją i nie powinno sprawiać bólu, zwłaszcza podczas użycia znieczulenia. Gojenie rany zależy od wielkości i organizmu człowieka.

Leave a comment