Skip to content Skip to footer

Na czym polega technologia LCD

Większość z nas o technologii LCD usłyszała wraz z pojawieniem się na rynku telewizorów wyposażonych w oparty na jej tajemnicy wyświetlacz. Jednak wyświetlacze LCD były obecne w naszym świecie od dawna, nawet gdy nie zdawaliśmy sobie sprawy z czym mamy do czynienia. Czym zatem jest technologia LCD i gdzie możemy ją spotkać?

Skąd wzięła się technologia LCD?

Do odkrycia ciekłych kryształów doszło pod koniec XIX wieku. W roku 1888 odkrył je przypadkiem austriacki botanik, Friedrich Reinitzer, prowadzący obserwacje zaczerpniętego z marchwi i wystawianego na działanie wysokich temperatur benzoesanu cholesterolu. Jego badania wykazały zależność między stopniem rozgrzania substancji a przybieraną przez nią barwą.

Próby stworzenia wyświetlacza z wykorzystaniem zdobytej dzięki Austriakowi wiedzy trwały latami. Niestety konstruowane wówczas urządzenia nie prezentowały najlepszego poziomu. Nie dość, że zużywały dużo energii, to jakoś obrazu pozostawiała wiele do życzenia. Pierwszy w pełni działający wyświetlacz LCD pojawił się w roku 1970, a jego twórcą był Amerykanin, James Fergason.

Na czym polega technologia LCD?

Wyświetlacze LCD wzięły swoją nazwę od angielskiego liquid-crystal display. Na czym polega ich działanie? Cząsteczki ciekłych kryształów, na których opiera się cała technologia LCD, poddawane są działaniu prądu elektrycznego i pod jego wpływem zmieniają swoje położenie. Ma to oczywiście wpływ na przechodzące przez nie wiązki światła.

Następnym krokiem było odkrycie związku między napięciem elektrycznym a ruchem cząsteczek kryształu, co pozwoliło na dalsze prace badawcze i stworzenie pierwszych wyświetlaczy graficznych LCD.

Gdzie wykorzystuje się wyświetlacz LCD graficzny?

Na samym początku wyświetlacze graficzne wykorzystujące ciekłe kryształy pojawiły się w takich urządzeniach jak kalkulatory czy zegarki kwarcowe. Następnym krokiem na ścieżce wdrażania tej technologii była konstrukcja monitorów i wyświetlaczy dla różnego rodzaju urządzeń.

Technologię ciekłych kryształów wykorzystuje się do dziś. Wyświetlacz LCD graficzny znajdziemy praktycznie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z elektroniką. Ekrany informujące w pralkach, mikrofalach, urządzeniach przemysłowych, odtwarzaczach audio.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Leave a comment