Skip to content Skip to footer

Forteca pełna złota

W Fort Knox przetrzymywane są sztabki złota, monety bulionowe i kruszec w innej postaci. W sumie nawet 2,5 proc. światowych zasobów. Skąd w ogóle wziął się taki pomysł?

Betonowa forteca kryje sejf otoczony granitowymi ścianami. Pomieszczenie, w którym składowane są sztabki złota chronione jest przez drzwi o wadze 22 ton. Nikt nie zna całości kodu pozwalającego na wejście do sejfu. Członkowie załogi Fort Knox znają tylko kilka fragmentów kombinacji.

Zabezpieczony po zęby

Do tego alarmy, kamery wideo, uzbrojeni strażnicy i wojsko. 30 tys. żołnierzy stacjonujących w najbliższym sąsiedztwie twierdzy. Z czołgami, transporterami opancerzonymi, helikopterami Apache i artylerią.

Wszystko po to, żeby zapobiec jakimkolwiek próbom włamania do Fort Knox. Drugiego pod względem zawartości składu złota w Stanach Zjednoczonych, w którym w sumie mieści się 5 tys. ton złota.

Sztabki złota, które zgromadzono w tym miejscu to około 2,5 proc. całego złota przerobionego przez ludzi w całej historii. Należą nie tylko do rządu USA, ale także do innych krajów, a także organizacji międzynarodowych.

Skąd wziął się Fort Knox?

W latach trzydziestych dwudziestego wieku sztabki złota, złote monety i biżuteria gromadzone były przez państwo i prywatnych właścicieli na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Taki zdecentralizowany system sprawiał jednak, że rząd w Waszyngtonie miał niewielką kontrolę nad rezerwami kruszcu.

System pieniądza opartego na złocie sprawiał jednocześnie, że wyjście z wielkiego kryzysu rozpoczętego przez krach na giełdzie w 1929 roku było utrudnione lub wręcz niemożliwe. Nowowybrany prezydent – Franklin Delano Roosevelt – postanowił rozwiązać ten problem.

W 1933 roku wydał dekret, w myśl którego wszyscy posiadacze złota w USA musieli sprzedać je instytucjom rządowym. W ten sposób zasoby kruszcu będące w posiadaniu rządu zwiększyły się trzykrotnie.

Trzeba znaleźć miejsce dla całego tego złota

Pojawił się problem – gdzie to wszystko trzymać? W 1936 roku rozpoczęto budowę potężnej fortyfikacji w Fort Knox właśnie. W stanie Kentucky powstał potężny kompleks, w którym sam sejf wart był 8,5 mln współczesnych dolarów.

Pierwsze sztabki złota zaczęły pojawiać się w Fort Knox w 1937 roku. Stopniowo większość rezerw rządowych przewieziono właśnie tam. W czasie drugiej wojny światowej w sejfie trzymano także oryginał deklaracji niepodległości i konstytucję USA. Także kraje europejskie zdecydowały się przekazać tam swoje rezerwy. Węgry zdeponowały w Fort Knox nie tylko sztabki złota, ale też koronę św. Stefana i klejnoty koronne. Anglicy – oryginał Magna Carta.

Fort Knox pojawiał się często w popkulturze. W 1959 roku trafił na karty powieści Iana Fleminga Goldfinger, a w 1964 roku do filmu o tym samym tytule. Rezerw złota bronił oczywiście James Bond. Więcej o rezerwach złota dowiesz się na stronie http://www.coinart.pl/