Mimo postępującej motoryzacji i zwiększającej się niemal z miesiąca na miesiąc liczby oryginalnych funkcji, wprowadzanych przez konstruktorów samochodów, wiele osób nadal woli poruszać się rowerami. Jest to zdecydowanie tańsze, a na pewno zdrowsze. Nawet jeśli wsiadamy na rower okazjonalnie, powinniśmy mieć możliwość zaparkowania go w wygodnych miejscach.
Wiaty rowerowe – nieodłączny element miejskiej architektury
Duża ilość osób poruszających się rowerami wymusza na władzach miejskich, właścicielach firm oraz parkingów instalowania stojaków, w których można parkować sprzęt. Jak wiadomo aura w naszym kraju bywa zmienna. W zawiązku z tym, aby zapobiec niszczeniu pojazdów przez czynniki atmosferyczne w wielu punkach zaczęły się pojawiać nie tylko stojaki, ale również przystanki rowerowe. Przedsiębiorcy, którym zależy na zachowaniu ładnej estetyki terenów wokół swoich siedzib, a także urzędnicy mający wpływ na wygląd miejskiej przestrzeni coraz częściej decydują się na instalację atrakcyjnych wizualnie konstrukcji. Obecnie zadaszenia rowerowe są zarówno funkcjonalne, jak i zgrabnie wplatają się w aranżację okolicy.
Co proponują producenci przystanków rowerowych?
Wiaty rowerowe są zwykle oparte na konstrukcjach z profili aluminiowych, stalowych lub elementach ze stali ocynkowanej. Producenci umożliwiają wybór kolorystyki profili oraz wielkości i kształtu całej konstrukcji zadaszenia. Na rynku są dostępne przystanki rowerowe jedno- oraz dwustronne. W zależności od ilości stanowisk rowerowych można dowolnie dobrać wielkość wiaty. W przypadku konieczności instalacji większej liczby stojaków istnieje możliwość poszerzenia zadaszenia rowerowego. Umożliwia to modułowa budowa konstrukcji.
Dostępne w sprzedaży wiaty rowerowe posiadają daszki pokryte m.in. poliwęglanem komorowym lub litym, w wydaniu przezroczystym oraz mlecznym. Producenci oferują również zadaszenia, wykonane ze szkła hartowanego. W zależności od potrzeb można zdecydować się na przystanek z bocznymi ściankami lub bez nich. Bardzo estetycznie wyglądają zadaszenia rowerowe ze ściankami wykonanymi z drewnianych listew. Istnieje także możliwość zakupu przystanków z bocznymi osłonami, wyprodukowanymi z poliwęglanu komorowego, szkła hartowanego, a także siatki. Zazwyczaj producenci dają 10 lat gwarancji na oferowane przez nich przystanki.